От следващата година "Югоизточен дигитален иновационен хъб" в Бургас открива академия с 19 специалности за квалификация и преквалификация на кадри за бизнес. Това обяви пред БТА Петко Георгиев, председател на "Югоизточен дигитален иновационен хъб" (Digihub) и на "Клъстер за информационни и комуникационни технологии" (ИКТ Клъстер Бургас). 
"Тази академия ще работи по поръчка на самите компании. Всички специалности са обсъдени с представители на едни от най-големите фирми, които развиват дейността си в града. Обученията ще бъдат насочени главно към обявените свободни работни позиции. Наскоро Община Бургас направи много подробно проучване на ИТ сектора. Данните, които имаме, показват, че само през последната година 40 компании са стартирали работа в Бургас, а свободните работни места в тях са повече от 350. Това ни дава надежда, че академията ще има сериозна роля при качествената подготовка на кадрите", каза Петко Георгиев.  
По думите му заетите в сектора към момента в Бургас са над 1600, а голяма част от свободните позиции в компаниите са за дистанционна работа. "Ще започнем работа от пролетта, съвместно с университетите, Община Бургас и самите фирми. Академията ще бъде отворена с 19 различни специалности, които не са само от ИТ сферата. Имаме и икономически такива. Идеята е да подготвим кадри, които имат желание да се преквалифицират, специалисти, които вече имат някакъв опит, също могат да надградят знанията си. От обученията могат да се възползват и хора от други сектори, като туризъм например", посочи още Георгиев. Според него интересът към Бургас от страна на големи американски технологични компании е сериозен през последните няколко години. 
"Много фирми от Съединените американски щати, които работят тук, вече си партнират с български компании. Разбира се, не само прекрасната колаборация между община, университети и местна екосистема, но и всички дадености на града по отношение на инфраструктурата привличат все повече чуждестранни фирми. Интересно беше да се запознаем с възможностите за предстоящи бизнес визити в САЩ по време на форума "Бургас: Бизнес партньорства с фирми от САЩ", организиран от Търговското представителство към Посолството на САЩ в България и местната администрация, който се проведе в Бургас в края на миналата седмица. След събитието обсъдихме с колегите от ИКТ Клъстер – Варна възможностите за сътрудничество с чужди компании, както и бизнес събитията в САЩ, които бихме могли да посетим заедно през следващата година. САЩ е огромен пазар, но той не е напълно непознат за нас, тъй като компании като "И Пи Ей Ем систъмс" (EPAM Systems), "Майкрософт" (Microsoft), "Хюлет Пакард" (Hewlett Packard Enterprise) са компании, които от години работят у нас. Голяма част от тях имат представителства и в Бургас. Например EPAM Systems работи изключително добре с Гимназията по компютърно програмиране и иновации в Бургас", каза Петко Георгиев. 
Той отчете, че Бургас винаги е бил привлекателна дестинация за дигиталните номади и такъв интерес се наблюдава през цялата година. Плюс за града е постоянното развитие на самата среда, която предоставя условия за това, счита Петко Георгиев. 
"Преди по-малко от месец в Бургас отвори врати ново споделено работно пространство, което се намира в сърцето на града в "Триа Сити Център". То разполага със зона за специалисти на свободна практика. Над 30 са споделените работни места, има и индивидуални офиси, както и такива за по-малки екипи от 3 до 5 човека. В момента там работят хора от Украйна и други градове в България. Гимназията по компютърно програмиране и иновации в Бургас например е един от символите на съвместната работа между местната власт, университетите и технологичните компании. Почти 100 процента от училищното настоятелство на гимназията е съставено от специалисти от големи ИТ фирми. Напролет 120 ученици вече ще бъдат на пазара на труда с дипломи от това училище. Вярвам, че фирмите ще направят всичко възможно да ги задържат в града, в офисите, които те са отворили тук, за да могат да започнат стажове още от първата година на своето следване във висши училища", каза Георгиев. 
Digihub работи по 3 проекта, догодина стартират дейностите по такъв за "дигитален близнак на Бургас"
Към момента "Югоизточен дигитален иновационен хъб" (Digihub) работи активно по изпълнението на три проекта, заедно с редица партньори. А един е особено важен за организацията, като изпълнението му е започнало в началото на 2022 година, разкри пред БТА неговият председател Петко Георгиев. 
"Той е всъщност за присъединяването на цифровия хъб и на Бургас към Европейската мрежа за подкрепа на бизнеса. Тя е може би най голямата международна мрежа за бизнес развитие. За първи път Бургас е част от нея. На сайта на цифровия хъб тук вече е илюстрирана цялата база данни на мрежата. В нея има над 5000 възможности за бизнес. Всеки може да влезе в сайта на цифровия хъб и да ги разгледа. Има много удобна търсачка, с която всеки, според интересите си, според сектора си, може да намери това, което го интересува. Нашата роля всъщност е да предложим връзката за това. Интересът беше доста голяма още със стартирането на проекта. Вече има 40 фирми, които са се регистрирали в мрежата. Знаем, че в момента текат различни търговски преговори за това, кой какво търси, какво предлага и по какъв начин могат да се реализират бизнес сътрудничествата. От януари следващата година започваме работа по проекта "Мета ситис". По него ще си партнираме с ИКТ Клъстер - София и международни партньори от Кипър и Гърция. На 19-20 януари 2022 година ни предстои среща в Атина. Там ще дадем старта на проекта. Той е с продължителност 48 месеца и има за цел да трансферира ноу-хау за изграждане на дигитален близнак на Бургас. Мета пространството е абстрактно, но в конкретния случай с проекта ще се търси по-скоро практичността от това да се създаде дигитален близнак на конкретни сгради с обществено значение. Използвайки данните за дигиталните близнаци на сградите ние ще направим и стъпки във въвеждането на БИМ стандартите (Building information modelling (BIM), които са приложени в по-големите европейски градовете и общини. Те дават възможност с единен формат да се подготви една предстояща сграда, заедно с всички възможности и специфични неща като енергийна консумация, материали и дори сянката, която сградата ще "хвърли" в някаква зона", каза Петко Георгиев. 
Заедно с партньори от Грузия и Украйна продължава и работата по проект за насърчаване на предприемачеството в морското дело и синята икономика, стана ясно от думите му. След първата среща на екипа през лятото на тази година, към този момент се разработва менторската програма както и платформата, в която предприемачи от тази област ще могат да споделят и обменят идеи. Пред БТА Георгиев, припомни, че Европейската комисия вече одобри Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация и интелигентна трансформация. В нея е заложено разширяването на националната мрежа от цифрови иновационни хъбове в страната, като е планувано те да бъдат 12. 
"През февруари догодина ще се навършат три години от учредяването на Цифровия иновационен хъб в Бургас, съвместно с Община Бургас, университет "Проф. д-р Асен Златаров", Фондация "Дигитализация", ИКТ Клъстер - Бургас, както и "Индустриален и логистичен парк" - Бургас. Надяваме се договорите по програмата да бъдат подписани в началото на следващата година и да се пристъпи към изпълнение на проектите още напролет. Проектните ни предложения вече са подадени и одобрени от ЕК, като дори сме получили печат за съвършенство", допълни Петко Георгиев.