Оперативна програма „Околна среда” (ОПОС) осигури 62 милиона лева на държавните горски предприятия за залесяване, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Целта е да се подобри природозащитното състояние на горски природни местообитания чрез залесяване. Средствата ще послужат за изпълнението на ключов ангажимент на страната към инициативата на Европейския съюз (ЕС) за засаждане на три милиарда нови дървета в изпълнение на Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г.
Началото на дейностите беше дадено днес от служебния министър на околната среда и водите Росица Карамфилова заедно със служебния министър на земеделието Явор Гечев, зам.-министрите на околната среда Мария Бояджийска и на земеделието Валентин Чамбов, изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите Стоян Тошев. На срещата министър Карамфилова подписа договори с директорите на три от държавните горски предприятия.
С дейностите по проектите се предвижда общата площ на новозасадените гори да е над 1300 хектара, произведените нови фиданки – повече от 2,5 млн., а засадените – над един милион. Ще се финансират дейности по залесяване с дървесни видове, отглеждане, транспортиране и съхранение на посадъчен материал, ремонт и модернизация на разсадници, доставка на техника. В резултат от изпълнението им ще се увеличи капацитетът на предприятията за производство и засаждане, като се ремонтират разсадниковите стопанства. 
Трите, подписани днес, договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура „Подобряване природозащитното състояние на горски природни местообитания и подпомагане на екосистемните услуги, предоставяни от горите, чрез прилагане на лесовъдски практики и залесяване“ са на обща стойност 30 млн. лв.
До края на годината предстои подписването на още три договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на Северозападното, Северноцентралното и Североизточното държавно предприятие на обща стойност над 30 млн. лв., с които се планира да се залесят над 600 ха нови гори.
Процедурата по ОПОС 2014-2020 г. отразява новите стратегически и планови документи на европейско ниво, а целта й е да подкрепи изпълнението на мерки, които ще допринесат за увеличаване на покритието с горски местообитания и подобряване на природозащитно им състояние.
Те са насочени към постигането на специфична цел „Подобряване на природозащитното състояние на видове и местообитания от мрежата Натура 2000“ на приоритетна ос 3 на ОПОС 2014-2020 година.
През юни Министерският съвет прие решение за изменение на ОПОС 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие, Кохезионния фонд на Европейския съюз и държавния бюджет.