Законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи беше приет на второ четене в парламентарната Комисия по труда, социалната и демографската политика. Измененията са внесени от Министерския съвет.
Промените засягат отпускането на месечни семейни помощи за деца с един или двама починали родители. Сегашната формулировка „деца с един жив родител“ не отчита по най-добрия начин възможността децата, за които се отпускат част от месечните семейни помощи, да са деца с двама починали родители, уточниха вносителите. Съгласно промените те ще продължат да получават такава подкрепа по облекчен ред - без доходен тест. 
Прието беше предложението на Корнелия Нинова и група народни представители от „БСП за България“ помощта за началото на учебната година за деца от семейства с ниски доходи да се разшири не само за 1 клас, както е сега, но и за децата от 2, 3 и 4 клас. Отхвърлено беше друго предложение на социалистите, че размерът на еднократната помощ “за второ и трето дете на родители, осигурени 24 месеца преди раждането на детето, не може да бъде по-малък от 10-кратния размер на минималната работна заплата за съответната година за всяко дете“. Мнозинството отчете, че текстът е дискриминационен, от една страна, а от друга – че няма да реши проблема с демографската криза. Обвързването на този вид помощ с осигурителния статус на родителите не е правилно, смятат от Министерството на труда и социалната политика, чиито представители присъстваха на заседанието.  
Гласувано беше предложение на депутати от ГЕРБ-СДС еднократната помощ за ученици в 1 и 8 клас да бъде предоставяна и на тези деца, които са записани в частно училище. Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) посочи, че средствата са в размер на 300 лева. По време на дебата депутати посочиха, че за тази помощ се кандидатства, като родителите може и да не се възползват от нея.