Изненадващото решение на група Би Ти Ес да спре концертите поднови дебата за задължителната военна служба в Южна Корея - държава, която вече очертава тенденции в световната попкултурата, но е изправена от десетилетия пред заплахите на Студената война, предаде Ройтерс.
За задължителната военната служба има много спорове в Южна Корея. Там всички здрави мъже на възраст между 18 и 28 години трябва да влязат в казарма около две години като част от усилията за защита срещу Северна Корея. През годините за някои категории са направени изключения - или им е позволено да отложат службата за определен период, или им е позволено да служат по-кратко. Такива са печелещите на олимпийски или азиатски игри, както и класически музиканти и танцьори с големите награда на определени конкурси.
Според закон от 2019 г. световноизвестни кей поп звезди могат да отложат службата си до 30-годишна възраст. Сега парламентът обсъжда ново изменение, което ще позволи кей поп звездите да преминават само триседмично военно обучение. 
За Би Ти Ес и по-специално за най-възрастния от музикантите - Джин, резултатът от обсъжданията в парламента ще бъде съдбоносен.Въпреки че мениджърската компания на групата представя седмината певци от Би Ти Ес като желаещи да изпълнят дълга си, перспективата за двегодишна военна служба вече е почти реална за тях. Джин е на 29 години и досега е отлагал казармата, но това вече не е възможно. 
За Джин и неговите колеги от групата чакането на решението на парламента е изключително стресиращо и е главната причина те да вземат решение да спрат съвместните си изяви. 
Йон Сан-хьон , депутат, който е предложил поправката за триседмична служба за кей поп звездите, заяви пред Ройтерс: "Музикантите казаха, че са изтощени и искат почивка,  и това е основната причина да се разделят, но истинската е военната служба на Джин". Популярността, която те донесоха на Южна Корея, трябва да бъде взета предвид, когато се обсъжда военната им служба, добави той, и добави: "Би Ти Ес свърши работа вместо повече от 1000 дипломати". 
Откакто дебютира през 2013 г. група Би Ти Ес стана световна сензация с ритмичните си хитове и социални кампании, насочени към младежта. Тя е първата от Азия, избрана за изпълнител на годината на Американските музикални награди миналата година. Певците се срещнаха и с президента Джо Байдън в Белия дом през май, за да обсъдят престъпленията и омразата срещу азиатците. 
Анкета на "Галъп" през април показа, че 60 процента от южнокорейците подкрепят закон, освобождаващ успелите кей поп звезди от пълна военна служба, а 33 процента са против. 
Представител на министерство на отбраната каза, че съгласно конституцията всички граждани са задължени да защитават държавата си. Той добави, че включването на представителите на поп културата към освободените от пълна военна служба трябва да бъде обсъден внимателно. 
Някои млади мъже също не са съгласни Би Ти Ес да получат специално отношение. Те изтъкват, че е разбираемо да има отстъпки за олимпийците, но за Би Ти Ес не са сигурни.
"Олимпийските игри са национално събитие и всички корейци са за един отбор. Не всеки обаче е фен на Би Ти Ес. Мнозина въобще не се интересуват от тях", каза Сео Чан-джун, който е на 20 години.