Олимпийският шампион Арман Дюплантис счупи рекорда на Диамантената лига в дисциплината овчарски скок с постижение от 6.16 метра в Стокхолм. Шведът подобри предишното си върхово постижение от 6.15 метра, но остана на четири сантиметра от абсолютния световен рекорд, поставен на закрито.
22-годишният Дюплантис зарадва домашната си публика с рекорд от втория опит.
"Това е много, много специално постижение за мен. Радвам се, че направих рекорда пред най-близките ми - моето семейство и всички шведи. Те значат най-много за мен. Бях длъжен да защитя титлата ми, особено тук", заяви лекоатлетът в интервю за телевизия SVT, която  излъчи състезанията.
Втори завърши американецът Кристофър Нилсен с 5.93 метра, а трети с идентично постижение, но от втория опит, стана бразилецът Тиаго Браз.
Спринтът на 100 метра пък протече без олимпийския шампион Ламонт  Марсел Джейкъбс, който се оттегли малко преди първото си състезание в Диамантената лига за сезона заради контузия. В негово отсъствие победител стана южноафриканецът Акани Симбине с време 10.02 секунди, а втори и трети се наредиха британецът Рийс Прескъд с 10.15 и французинът Джими Вико с 10.19.
Демке Бол от Нидерландия пък постави рекорд за Диамантената лига на 400 метра с препятствия за жени с време 50.27 секунди. Ръшел Клейтън от Ямайка спечели второто място с 53.90, а трета остана украинката Анна Рижикова с 54.33.
Бразилецът Алисон дос Сантос спечели първото място в мъжкото бягане на 400 метра с препятствия с 46.80 секунди, с което стана първият лекоатлет през сезона с време под 47 секунди. Американецът Си Джей Алън завърши втори с 48.28, а трети бе Кирон Макмастър от Виджинските острови с 48.58.
Доминик Лобалу от отбора на бежанците постави най-добро време за сезона на 3000 метра за мъже със 7:29.48 минути. Той завърши със седем стотни пред втория Джейкъб Киплимо от Уганда, а трети се нареди кениецът Корнелиус Кембоа със 7:31.26.
Освен на постижението на Дюплантис, шведите не успяха да се зарадват на победа на друг свой голям лекоатлет - Даниел Стал. Олимпийският шампион във хвърлянето на диск завърши трети с опит на 67.57 метра, а първи и втори завършиха словенецът Кристиян Чех със 70.02 и литовецът Миколас Алекна с 69.81.