Световният шампион от Ред Бул Макс Ферстапен (Нидерландия) спечели Гран При на Испания на пистата в Барселона, кръг от световния шампионат във Формула 1. Това е четвърти успех през този сезон за Ферстапен и двоен успех за отбора му, след като Серхио Перес зае 2-ото място. Трети се нареди младият пилот на Мерцедес – британецът Джордж Ръсел.
Времето на Ферстапен днес е 1:37:20.475 часа. Перес завърши с изоставане от 13.072 секунди, но той направи и най-бързата  обиколка днес, което му донесе и бонус-точка в класирането. Трети е Ръсел на 32.927, следвани от Карлос Сайнс (Испания) от Ферари на 45.208 секунди и Люис Хамилтън (Великобритания) на 54.534. топ 6 се допълни от Валтери Ботас (Алфа Ромео) на 59.976.
Състезанието се превърна в безпроблемно за нидерландеца на много по-късен етап, а в началото Шарл Льоклер изглеждаше наистина в позицията на фаворит. Именно авария в болида на Льоклер в 27-ата обиколка се превърна в ключов момент днес. Само обиколка след като първият в квалификациите напусна пистата, Ферстапен направи своя втори стоп за да сложи меки гуми. А гумите се оказаха най-важния елемент в днешното състезание, което мини при високи температури. Ферстапен също имаше проблеми в ранните обиколки и проблеми с DRS-системата, блокиращи движението. Но свежите гуми в последните обиколки му позволиха лесно да преодолее съотборника си Серхио Перес да спечели.
При отпадането стана ясно, че пилотът от Монако е станал жертва на неидентифициран проблем в задвижващата система. И показва, че Ферари няма как да разчита през целия сезон само на три варианта на тази система в двигателя. Ред Бул не изглеждаше по никакъв начин фаворит днес, особено след невероятната доминация на пилота на Ферари Шарл Льоклер (Монако). Но след 49-ата обиколка Ферстапен вече взе комфортен аванс, а много важна роля за успеха имаше и Перес, който за пореден път се доказа като отборен играч.
Скоростта на Ферстапен беше достатъчна да задържи върха когато не беше атакуван и да направи сериозна преднина, когато Ръсел направи следващото си спиране в 37-та обиколка. И след това Верстапен имаше състезанието в ръцете си.
Третият пореден триумф на Ферстапен го класира на върха със 110 точки, измествайки надолу Льоклер със 104 за преди класиката в Монте Карло другата седмица.
"Не знам нищо повече от това, което усетих в самото състезание. Просто машината нямаше мощност. От самото начало до този момент нямах индикации за какъвто и да е проблем. Просто се случи. Не е никак приятно. В тези моменти вярвам, че не мога да направя нищо друго, освен да погледна позитивите, които има много. Това ми дава увереност за останалата част от сезона. От друга страна ще разгледаме този въпрос детайлно с всички от щаба", заяви ядосаният Льоклер.