Разделите с любими хора са доста неприятно преживяване, но когато става въпрос за половинката... в тези ситуации историята може да говори много.

Според някои специалисти това чувство е сравнимо с преодоляването на зависимост, тъй като в голям процент от случаите, особено когато връзката е продължила повече от година, хората се привързват и свикват да са заедно.

Други пък сравняват усещането от раздялата като това на смъртта и последвалия траур, но да знаете кога точно да "дръпнете щепсела" на отношения, превърнали се в токсични, си е истинско предизвикателство.

Независимо колко време сте били с един човек винаги е трудно да се вземе това решение, а пътят към него обикновено е обвит в съмнения: Ами, ако съжалявате след това? Ако той/тя реагира зле? И дали всъщност нямате нужда от кратка почивка един от друг, без да стигате до крайности?

През това време, когато се опитвате да вземете някакво решение, освен тези, главата ви може да роди още хиляди подобни въпроси, които да ви докарат до лудост.

Прекратяването на връзката става особено сложно, когато в нея са замесени деца или общи приятели. Но започнете ли да се чувствате все по-отегчени и разочаровани от половинката си, може би вече е време да се замислите дали наистина сте толкова съвместими, колкото си представяхте в първите няколко месеца от запознанството ви.

При тези обстоятелства е добре да останете сами със себе си и да обмислите нещата, а за ваше улеснение подготвихме за вас няколко от най-често срещаните признаци, които ще ви подскажат, че вече е време да направите тази крачка.

Всеки разговор е обвит от напрежение и негативизъм

Ако не може да говорите с партньора си нормално и всеки опит да го направите на каквато и да е тема е последват от спор и дразнещи аргументи, е добър знак да се замислите за връзката си.

Гневът и негативността са признак за дълбоко вкоренени проблеми между вас, а това може да означава, че последствията от тези емоции ще станат токсични. А тогава и завършекът ще е с фойерверки и размяна на думи, които сигурно не искате да чувате.

Затова може да се опитате да избегнете да се стига до там и да сложите край веднага.

Изпитвате какъвто и да е вид насилие спрямо вас

Често хората се нараняват без дори да го разбират. Но това не значи, че когато усетите каквото и да било действие от партньора си, което е против волята ви, трябва да си затваряте очите.

Тук се включва всякакво насилие - вербално, сексуално, физическо или емоционално. Усетите ли само едно от изброените неща, това трябва да е ясен знак веднага да сложите край на връзката си. Естествено не говорим за тези моменти, когато случайно и неумишлено се нараняваме, а за тези превръщащи се в системни, целенасочени обиди или каквато и да било друга форма на насилие.

Ако партньорът ви е такъв, но вие се усещате, че оправдавате действията му пред приятелите и семейството, значи връзката ви се превръща във вредна и токсична.

Усетите ли, че не може да се откъснете от този човек поради страх да не ви нарани обаче, а много искате да го направите, по-добре потърсете помощ от психотерапевт, който ще ви помогне да се справите в тази ситуация.

Усещате, че не може да бъдете себе си

Въпреки хубавите моменти в една връзка, понякога може да се появи усещането сякаш не сте себе си. Това са онези моменти, когато се опитвате да не предизвикате половинката си, защото разправията ще ви дойде в повече, или се напасвате по настроенията му така, че просто да е доволен.

В този период дори може да спрете да правите неща, които ви харесват, само и само да го/я накарате да се чувства комфортно. Така без да разбирате бивате контролирани, преставайки да гледате любимите си филми, които просто ви правят щастливи.

Ако сте в подобна ситуация, замислете се наистина дали всичко това си заслужава.

Просто вече не е забавно

Във връзките има доста моменти на битовизъм, но през това време трябва и да е забавно, нали? Или поне трябва да бъде така щом смятате да изкарате още време с този човек.

Има ли смисъл да стоите с някого, който непрекъснато ви изнервя със странните си навици и с времето няма да става по-добре, повярвайте.

Така че, ако умирате от скука с половинката си, докато цъкате дистанционното, знаете какво е решението.

Приятелите и семейството ви не харесват партньора ви

Да, точно така. Това е голям и мощно развят червен флаг, който трябва да привлече вниманието ви. И това не го казваме ние, а психолозите.

Когато обичаш някого или си силно увлечен по него, може доста лесно да останеш със затворени очи и да не забележиш някои важни сигнали, които обаче близките от най-тесния ти кръг ще фиксират моментално.

Това е така, защото те не са така емоционално ангажирани, както когато сме влюбени, затова и виждат доста по-трезво в подобни ситуации.

Така че ги изслушайте, ако имат да ви казват нещо. Може накрая да се окажат прави и да се превърнат във вашите спасители.

Все още сте заедно, защото така е по лесно

Понякога мисълта, че след раздяла трябва да започнете с всичко отначало - запознанства, срещи и без да се лъжем доста разочарования, ни карат да стоим в уж комфортната среда, в която си мислим, че ще сме по-добре.

Да, ама не - това е може би най-голямата и често срещана заблуда при почти всички двойки. Колкото и да ви убеждават обаче ще се обедите, че сте постъпили правилно, когато сте се разделили с токсичния си партньор, едва щом се решите да го направите.

Ако вече се прокрадва тази идея, действайте! Рутината не води до щастие.

Webcafe.bg