Едно от основните предизвикателства в лечението и проследяването на пациентите със сърдечно-съдови заболявания и по-конкретно на тези със сърдечна недостатъчност е липсата на национални представителни данни. Това каза в националния пресклуб на БТА кардиологът доц. Иво Петров. Проследяването на пациент, претърпял съдов инцидент, е от изключително значение за състоянието му, допълни той и подчерта, че комплексният подход, комбиниращ иновативни терапии и налични данни, ще оптимизира лечението на голяма група пациенти.

В България около 140 хиляди души над 50-годишна възраст страдат от сърдечна недостатъчност, посочи проф. д-р Арман Постаджиян - председател на Дружеството на кардиолозите в България. Близо половината от тях умират до 5 години след поставяне на дигнозата.

Въвеждането на нови здравни технологии в лечението на сърдечната недостатъчност променя живота на пациентите и може да намали с 20 на сто риска от сърдечно-съдова смърт и хоспитализация, каза проф. Цветана Кътова - началник на Отделение по неинвазивна кардиология в Националната кардиологична болница. Тя посочи, че сърдечната недостатъчност ще бъде лечима, за което допринасят нови инструментални и медикаментозни терапии.

Липсват центрове за физическа и психологическа рехабилитация на пациенти, претърпели сърдечно-съдов инцидент, каза доц. Пламен Гацов - заместник-началник на Кардиологична клиника във Втора МБАЛ-София. По думите му в момента по клинична пътека се предвижда само една седмица за рехабилитация, а са необходими най-малко три.

Днес и утре, в София се организира симпозиум "Остра, хронична сърдечна недостатъчност и кардиомиопатии - нови предизвикателства в диагностиката и лечението".