Ако най-популярната платформа за видео YouTube изчезне, пиратството на музика ще процъфтява, сочи проучване на RBB Economics сред потребителите в Западна Европа.

Мнозина обвиняват портала YouTube, че вреди на легалните продажби, като позволява хостване и споделяне на видео съдържание. Реалността обаче е съвсем различна, показва изследване, поръчано от YouTube.

Видеопорталът всъщност държи хората далеч от пиратските сайтове. Всеки ден потребителите на YouTube гледат над един милиард часа видео, сочи статистиката на най-популярната видео платформа.

Но това прави много хора, най-вече носителите на авторски права, нещастни. Сайтът е обвиняван, че използва правни вратички за показване на съдържание, защитено от законите за авторското право и, че е пиратско убежище.

Ръководството на YouTube не е съгласно с подобни оценки и поръча проучване на RBB Economics, за да види какво точно е въздействието на услугата върху музикалната индустрия.

Един от въпросите в изследването е дали YouTube държи потребителите далеч от пиратските музикални сайтове. Оказва се, че ако YouTube не съществува, 85% от времето, прекарвано сега в YouTube, ще се премести в по-нискокачествени канали и ще доведе до значително увеличаване на пиратството.

Освен това, ако YouTube изчезне за една нощ, половината от цялото време, прекарано там за музика, ще се пренесе в пиратски сайтове и услуги. Времето, прекарано в слушане на пиратско съдържание, ще се увеличи с 29%. По принцип YouTube е заместител на пиратското съдържание, подчертават от портала.

Само около 15% от анкетираните потребители биха преминали към услуга с по-висока стойност, ако YouTube не беше налице. Това е изключително малък брой хора, готови да платят за стрийминг услуга, ако отсъстваше най-популярната видео платформа.

Както отбелязва TorrentFreak, с толкова много критики от музикалната индустрия към YouTube, изглежда, че тя е по-склонна да приеме увеличение на пиратството, отколкото да получава парите, които YouTube й плаща, а те са около 1 милиард долара годишно.