Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън каза, че американския ракетен удар срещу сирийска военна база като възмездие за извършено химическо нападение носи послание за всяка държава, която действа извън международните норми. Той не спомена конкретно Северна Корея, но контекстът беше достатъчно ясен, предаде Асошиейтед прес.

"Ако нарушаваш международните споразумения, ако не спазваш ангажиментите, ако станеш заплаха за другите, в някакъв момент вероятно ще бъде предприет отговор", заяви Тилърсън по телевизия Ей Би Си.

По думите му напредъкът в севернокорейската програма за балистични ракети най-много тревожи САЩ. Попитан дали разработването на междуконтинентална ракета е "червена линия" за американския президент Доналд Тръмп, Тилърсън отговори: "Ако преценим, че те усъвършенстват този вид снабдителна система, тогава това става много сериозен етап от тяхното по-нататъшно развитие."

Според него Китай започва да осъзнава, че ракетните и ядрените програми на Северна Корея са заплаха и за интересите на Пекин, посочва ТАСС.

"Надявам се, че можем да работим заедно с китайците за промяна на състоянието на нещата в ръководството на КНДР", каза той по телевизия Си Би Ес. По думите му "всички споделят мнението колко опасна става ситуацията".

Тилърсън заяви, че китайският президент Си Цзинпин "ясно разбира и се съгласява", че положението в Северна Корея се "изостря и достига определено ниво на заплаха, а във връзка с това е необходимо да се предприемат мерки".

Той подчерта, че Тръмп е провел със Си "обстойни преговори за опасната ситуация в Северна Корея". 
Според държавния секретар бездействието на Русия е спомогнало да се стигне до химическото нападение срещу цивилни в Сирия, тъй като Москва не е изпълнила споразумението от 2013 г. за обезопасяване и унищожаване на сирийските химически оръжия, отбелязва Ройтерс.

Той не обвини Русия, че е пряко замесена в планирането или извършването на химическото нападение и каза, че не е видял "твърди доказателства", които да предполагат, че Москва е съучастник на сирийския президент Башар Асад. 
Тилърсън обаче заяви, че САЩ очакват Русия да заеме по-твърда позиция към Сирия, като преосмисли съюза си с Асад, защото "всеки път, когато става някоя от тези ужасни атаки, това приближава Русия към определена степен на отговорност".

Държавният секретар каза, че се пита за действителните намерения на Русия в Сирия, където според него тя се е показала "некомпетентна" да надзирава процеса на елиминиране на химическия арсенал на сирийския президент Башар Асад, предаде Франс прес.

"Това ще бъде част от дискусиите, които ние ще имаме, когато ще бъда в Москва следващата седмица. Ще поискам от руския министър на външните работи Сергей Лавров и руското правителство да спазват своите ангажименти към международната общност, след като са дали своето съгласие да бъдат гаранти на елиминацията на химическите оръжия", каза Тилърсън в интервюто за Ей Би Си.

"Защо Русия не беше способна да изпълни тази мисия, това не ми е ясно. Не искам да правя извода, че те са били съучастници (на режима на Сирия), но те определено бяха некомпетентни и може би сирийците ги изиграха", добави той.

"Ясно е, че те (руснаците) са съюзници на Башар Асад. Те трябва да имат по-голямо влияние върху него и да го накарат да не използва повече химически оръжия", допълни Тилърсън.

Сирийският режим отрича да е използвал химическо оръжие, а руският президент определи американския отговор - изстрелването на ракети Томахок по сирийската военна база - като "агресия срещу суверенна държава", припомня Франс прес.

"Не мисля, че руснаците искат влошаване на отношенията със САЩ, но ще са необходими много дискусии и диалог, за да разберем по-добре какви отношения иска Русия да има с нас", заяви държавният секретар два дни преди визита в руската столица.

"Надявам се, че ще имаме конструктивни дискусии с руското правителство и с министъра на външните работи Лавров, за да подкрепи Русия един процес, който ще доведе до една стабилна Сирия", допълни той.