Ниските температури навън се оказаха наистина доста опасни. Но проблемът не е само в това, че сме заплашени от измръзване или от опасността да паднем и да счупим някой крайник. Покрай застудяването е отчетен ръст на инфарктите и депресиите, предупреди д-р Десислава Кателиева от Националната кардиологична болница.

"Идват пациенти, както със сериозни здравословни съдови заболявания, така и пациенти, които практически никога досега не са имали проблеми с кръвно налягане или с някакви съдови заболявания. Идват и млади хора, които имат леко завишени стойности на кръвното налягане, което се обяснява с особености на вегетативната ни нервна система", обясни експертът пред Bulgaria ON AIR. 

Особено чувствителни към студа са хората, които вече имат прекарани съдови заболявания. Трябва да се има предвид също, че се наблюдава и ръст на мозъчно-съдовите инциденти след излагането на минусови температури дълго време. Опасно в това отношение може да се окаже дори риненето на сняг навън.

"Вчера например, имах случай на мъж, който в продължение на четири часа беше стоял навън в опит да размрази колата си. Пациентът за съжаление беше с миокарден инфаркт", разказа д-р Каталиева.

Препоръките на специалистите са по-възрастните хора да не излизат навън за дълго. Освен това е добре да взимат редовно антихипертензивната терапия и ако кръвното отново е високо, да потърсят лекарска помощ.

Сериозно влияние студът оказва и на психическото здраве. През последните дни се забелязва ръст на оплаквания при хора, които са с тревожни или депресивни състояния, посочи още д-р Каталиева. Значителна роля за пазене на здравето играе и културата на обличане. 

"Ние нямаме много добра здравна култура как да се обличаме, когато е студено", подчерта д-р Каталиева.

В тази връзка е добре да се знае, че нито прекалено лекото обличане е полезно, нито прекаленото навличане с дрехи. Не бива да се допуска нито претопляне, нито преохлаждане.