Изследвания сочат, че коремното затлъстяване повишава значително риска от инфаркт или инсулт.

Контролът върху килограмите и поддържането на здравословна форма на тялото намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания и диабет. Измерването на обиколката на талията е лесен и достатъчно надежден начин да разберем застрашени ли сме наистина от тези заболявания. Нормата е до 88 сантиметра за жените и до 102 сантиметра за мъжете.

Наднорменото тегло е фактор, който влияе негативно върху нормалното функциониране на организма ни. С възрастта по стените на кръвоносните ни съдове се натрупват мазнини. Сърцето ни трябва да работи повече, за да доставя необходимата кръв на органите, а това го уморява. Рискът от появата на сърдечно-съдови заболяания или инсулт се повишава. При децата надморменото тегло показва, че вероятността те да получат инфаркт или инсулт преди да достигнат 65 е от три до пет пъти по-висока. Затлъстяването често води до появата на високо кръвно налягане – основен рисков фактор за развитието на сърдечно-съдови заболявания и на диабет тип 2. Изследванията сочат, че при намаляване на теглото с 5 до 10 % количеството коремна мастна тъкан намалява с близо 30 %, което значително намалява риска от сърдечно-съдови заболявания.

През последнте години се обръща все повече внимание на формата на тялото, която се определя от начина, по който мазнините са разположени в организма ни. Най-висок риск се наблюдава при хората с тенденции да натрупват мазнини в средната част на тялото. Лекарите наричат тази форма „коремно затлъстяване" , към която спада и тъй нареченото „бирено коремче" при мъжете. Формата на тялото може да бъде определена като „ябълка" или „круша". При хората от първия тип тенденцията е към напълняване в талията. При тях рискът от сърдечно-съдови заболявания, инсулт или диабет е по-голям.

Причината е натрупаната мастна тъкан в средната част на тялото – в областта на корема, гръдния кош, вътгрешните органи и около сърцето. При „круша" мазнините се натрупват около хълбоците, бедрата и седалището и опасността от посочените заболявания е доста по-малка. Еднакви ли са всички натрупвания на мазнини? Съществуват различни типове. Подкожната мастна тъкан е различна от вътрекоремната по отношение на влиянието, което има върху тялото. Подкожните мазнини са относително близо до повърхността на тялото. Вътрекоремната мастна тъкан се намира на значително по-голяма дълбочина и обгръща органи от първостепенно значение. Тази мазнина отделя хормони с изключително негативни ефекти върху сърцето и съдовете. Именно тя е основната причина за повишения риск от сърдечно-съдови заболявания, инсулт и диабет. Едно от най-известните изследвания, проведено в 52 страни из целия свят, Interheart, доказа, че коремното затлъстяване е много важен показател за получаването на инфаркт или инсулт. Ново изследване, публикувано в Annals of Internal Medicine, констатира, че коремните мазнини повишават вероятността от преждевременна смърт, причинена от сърдечносъдови заболявания дори при хора с нормално тегло.

Диабет тип 2, който е най-честата форма на болестта, намалява възможността на организма да контролира сам нивото на кръвната захар. Заболяването се среща предимно при хора, които имат излишно количество мастна тъкан в средната част на тялото. Често затлъстяването в коремната зона води до проблеми с артериалното налягане. Това е и водещата причина за развитие на хипертонична болест на сърцето при млади хора, тъй като натрупването на подкожни мазнини в тази област значително завишава риска от нарушаване на венозния оток и увеличаване на периферното съдово съпротивление. Наднорменото тегло може да бъде причина за още редица сериозни заболявания – сънна апнеа (спиране на дишането за няколко секунди по време на сън), остеоартрит или заболявания на жлъчния мехур.

Измерването на обиколката на талията е изключително лесно. Не забравяйте - коремът трябва да е отпуснат и в състояние на издишване. Друг достъпен начин за определяне на риска от инфаркт, инсулт и диабет е Индексът за телесна маса, който се изчислява по следната формула:

BMI = Тегло (кг). Височина(м)x Височина(м). Стойност на BMI между 25 и 29,9 (при възрастните) се смята за рискова, а индекс над 30 е знак за затлъстяване.

Намалете натрупванията без драстични диети

Диетите днес са най-различни, но е желателно да се избягват бързите и драстичните между тях. По-ефективно и полезно е бавното и балансирано отслабване. Храната трябва да съдържа минимално количество мазнини и да включва слънчогледово, царевично олио, зехтин, кокосово масло. Необходимо е да се консумират повече пресни плодове и зеленчуци, както и пълнозърнести продукти. Бялото месо и рибата са за предпочитане пред червените и по-тлъсти меса. Три хранения на ден са напълно достатъчни.

Вредно

Приготвянето на храната без пържене е задължително – при загряването на мазнината на висока температура протичат процеси, при които се освобождават токсини. А те се отлагат по вътрешните органи. Освен че благоприятстват затлъстяването и съответно предразполагат към сърдечно-съдови заболявания, карцерогенните вещества в пържените мазнини са виновници и за някои предракови състояния. Също така трябва да се ограничат солта, захарта, газираните и спиртните напитки . Повечето готови храни като снаксове, чипс и бързи закуски са с високо съдържание на животински мазнини, сол или захар. Пълни са още с изкуствени есенции, набухватели, консерванти, стабилизатори, оцветители и опасни генномодифицирани суровини.

Полезно

Олио от рапица

То може да намали коремното затлъстяване, благодарение на съдържащите се в него мононенаситени мастни киселини. Ново проучване доказва, че консумирането на олио отрапица ежедневно в продължение на месец намалява тлъстините в талията с 1,6%.

Зелено кафе

То става все по-популярно в борбата с коремното затлъстяване. Зелените кафени зърна имат хлорогенова киселина - компонент, който намалява усвояването на въглехидратите в стомашно-чревния тракт. Тази киселина също стимулира метаболитната активност на черния дроб, което води до изгаряне на повече мазнини.

Омега-3 мастните киселини

Те се съдържат в мазните риби като сьомгата и скумрията, в ядките (например в орехите), в авокадото и т.н. Този тип храни засищат, дават полезни вещества и помагат за елиминирането на излишните килограми, натрупани около корема.

Бадеми

Мазнините около кръста могат да бъдат стопени, ако се изяждат по 42 грама бадеми дневно. Така твърдят американски експерти. С помощта на бадемовите ядки ще се подобри и състоянието на сърцето – ще се понижат нивата на вредния холестерол.

Боровинки

Притежават нaй-виcokитe нивa нa aнтиokcидaнти и пpeдпaзвaт oт нeздpaвocлoвнo възпaлeниe, koeтo мoжe дa бъдe пpичинa зa ckлaдиpaнe нa мaзнини в kopeмнaтa oблacт. Изcлeдвaниятa пokaзвaт, чe тeзи мoщни плoдoвe пoнижaвaт нивaтa нa тpиглицepидитe и пoдoбpявaт инcyлинoвaтa чyвcтвитeлнocт, т.e. пoмaгaт пpи бopбaтa cъc cъpдeчнитe зaбoлявaния и диaбeт тип 2.

Калций

Когато калцият липсва, организмът ни произвежда хормон, който сигнализира, че има нужда от натрупване на мазнини в областта на корема. Когато си набавите необходимия калций, ще намалите действието на хормона. Калцият от млечните продукти е по-силен от този във всички останали, така че киселото мляко е решение при коремно затлъстяване.

Черен шоколад

Съдържа флаваноли, които стимулират нивата на добрия холестерол. Той от своя страна подпомага контрола на инсулин и отпуска кръвоносните съдове. Най-ефективен за намаляване на коремните мазнини е тъмният шоколад с над 65% какао, без добавка на подсладители.

Спорт

Всекидневното спортуване е ефективен начин за контролиране на килограмите, намаляване обиколката на талията и понижаване на риска от патологични състояния. Изследване на университета Дюк е доказало, че хората, които правят средно тежки кардио упражнения за 178 минути на седмица, което се равнява на около 30 минути ходене пеш на ден - шест дни в седмицата, не трупат тлъстини в корема. Особено важна е ролята на добре поддържаните коремни мускули, тъй като те обгръщат вътрешните органи. Колкото по-стегнати и силни са те, толкова по-осезателно е чувството на засищане при хранене.