От началото на тази година хората, които останат без работа, ще получават обезщетение за максималния срок от дванадесет месеца, ако имат стаж от 12 и повече години. Досега Националния осигурителен институт (НОИ) изискваше минимум 25 години стаж.

Намалението в годините е следствие от промяна в Кодекса за социално осигуряване, според която при отпускане на обезщетение вече се зачита само стажът, натрупан от 1  януари 2002 г. "Това е датата, от която фондът "Безработица" е преминал в НОИ, и така ще се отчита реалният принос на хората към фонда, от който могат да получават обезщетение", обясни Кина Койчева, държавен експерт в института.

Условията за достъп до това обезщетение се запазват, същите остават и размерите на минималното и максималното обезщетение.

За да получава обезщетение, след като остане без работа, човек трябва да има осигуряване за този риск в девет от последните петнайсет месеца. В седемдневен срок от настъпване на това положение лицето трябва да се регистрира в бюрото по труда, а тримесечен е срокът за подаване на заявление в НОИ с искане за отпускане на обезщетение, обясни държавният експерт.

Ако лицето не спази сроковете, то не се лишава от парично обезщетение, но периодът на определеното парично обезщетение се намалява с дните на закъснение. Периодът, за който даден човек има право да получава тази помощ от НОИ, зависи от неговия осигурителен стаж, като от началото на годината се взема предвид стажът, натрупан само през последните 15 години.

"Ако лицето има до 3 години стаж, ще получи четири месеца парично обезщетение.Ако има от 3 до 6 години стаж, ще получи шест месеца.Ако има от 6 до 9 години стаж ще получи осем месеца, а ако има от 9 до 12 години стаж, ще има десет месеца. При стаж над 12 години ще получи една година парично обезщетение за безработица", обобщи пред Дарик радио Кина Койчева.

Размерът на обезщетението се изчислява най-общо като 60% от осигурителния доход на лицето за последните 24 месеца. Минималното обезщетение на ден остава 7.20 лв., или около 160 лв. за месец с 22 работни дни. То се отпуска, когато човек сам е поискал да напусне работа, при взаимно съгласие или при дисциплинарно уволнение, и периодът на получаване е 4 месеца.

Максималното обезщетение за безработица през тази година остава 1560 лв. - или 60% от максималния осигурителен доход.