Българският отбор спечели три титли от първия ден (25 юни) на балканския шампионат по лека атлетика за мъже и жени в Питещи (Рум).

Спринтьорката Ивет Лалова-Колио откри златната сметка за България с победа на 100 м и постижение 11.57 при насрещен вятър от 1.4 м/с. Лалова-Колио бе убедителна, като повтори триумфа си от Сливен 2011 и Стара Загора 2013.

Втората Дина Вайсман (Израел) завърши далеч зад българката с 11.88 в борба за среброто с Лучия Покос (Хърватия) 11.89.
Митко Ценов се бори само с времето на 5000 м. Митко и треньорът му Йоло Николов тръгнаха с темпо 2:45 на 1 км и 5:30 на 2 км, след което Николов се отказа. Митко не издържа на това високо темпо и намали скоростта, но това не застраши преднината му и той завърши с финален спринт и 14:29.86. Хакан Чобан (Турция) и Максим Раилеану (Молдова) разделиха другите два медала съответно с 15:03.27 и 15:04.93.

Третата титла за България и най-силният резултат при мъжете в този ден регистрира Георги Иванов. Националният рекордьор на гюле нанесе своя удар още в първи опит с 20.62. Във финала на гюле участваха още шест атлета с олимпийски нормативи и медали от европейски и световни шампионати, но нито един не успя да отговри на предизвикателството на Иванов, които регистрира още два опита над 20 метра с 20.15 и 20.28.

Европейският шампион в зала от 2013-а Асмир Колашинац (Сърбия) атакува първото място в шести опит с 20.02, но този реезултат му донесе само сребърния медал. Трети е Андрей Тоадер (Румъния) с 19.98, а сънародникът му Андрей Гаг, който е вицешампион от светоното първенство в зала от Портланд 2016 е четвърти с 19.70.

България има още три медала - сребърен на Силвия Дънекова на 3000 м стипълчейз с 10:05.99, бронзов на Денис Димитров на 100м с 10.47 (-1.1) и бронзов на Тихомир Иванов на скок височина с 2.20.

Освен златните медали в първия ден на Балканиадата отличия за България спечелиха още: Силвия Дънекова на 3000 м стипълчейз (сребро), Денис Димитров (100 м) и Тихомир Иванов (скок височина), бронзови медали.