Американката Вашти Кънингам спечели златния медал в скока на височина на световното първенство по лека атлетика в зала, което се проведе в Портланд. Така 18-годишната ученичка от Лас Вегас стана най-младата световна шампиона в дисциплината в зала. Кънингам подобри рекорда на българската легенда Стефка Костадинова, която през 1985 г. на шампионата в Париж триумфира на 19-годишна възраст.

Ключов за успеха на Вашти Кънингам се оказа успешният първи опит на 196 см. Общо четири атлетки стигнаха до тази височина, но само американката я преодоля с първия си скок. След това нито една от четирите не успя да прескочи 199 см.

Второ място зае 36-годишната испанката Рут Бейтия, която е два пъти по-възрастна от шампионката Кънингам. На трета позиция се класира полякинята Камила Лихвинко.