На 20 март отбелязваме Световния ден на врабчето, който има за цел да привлече вниманието на всеки един от нас върху тази добре позната и близка на хората птица, с която съжителстваме повече от 10 000 години. Идеята за събитието е на Дружеството „Природа завинаги“ в Индия и е чествано за първи път през 2010 г.

В България се срещат 5 вида врабчета. Най-разпространеното и най-добре познатото в нашето ежедневие е домашното врабче. По селата и сред природата се срещат полското врабче, скалното врабче, испанското врабче и италианското, за което все още не се знае със сигурност, дали е подвид или хибрид между домашното и испанското.

Освен на интересните факти за вида, този ден акцентира и на тревожните тенденции, свързани с намаляването на популациите на врабчето по целия свят. Всяка пролет Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) провежда инициативата „Преброяване на птиците около нас: Мониторинг на обикновените видове птици (МОВП)“. Инициативата цели да събере информация за състоянието на птиците около нас, чрез която можем да узнаем какво се случва със средата, в която те живеят и да подпомогнем опазването на природата.

Системен мониторинг на домашното врабче за последните 10 години, показва, че то силно намалява и в последните години виждаме с 50% по-малко, отколкото е имало през 2005 г. Тези наблюдения се основават на системно преброяване на птиците в случайно определени места от над 150 човека в цялата страна.

Сред основните заплахи за вида са премахването на храстите, ползването на пестициди в селското стопанство, разораването на затревените площи и шума в градовете.

Какво можем да направим: Всеки, който познава врабчетата може да се включи в инициативата за преброяване на често срещаните видове птици, каквито са врабчетата. През зимата може да ги подхранвате със семена, а през лятото да сложите гнездилка.