Световният номер 1 в мъжкия тенис Новак Джокович беше избран за най-добър спортист в Европа през 2015 г. Сърбинът изпревари световния шампион във Формула 1 Люис Хамилтън в ежегодната анкета на полската информационна агенция ПАП.

В гласуването тази година участваха общо 22 националния информационни агенции в Европа, включително българската (БТА), германската (ДПА), испанската (ЕФЕ), руската (ТАСС), австрийската (АПА), холандската (АНП) и др.

Джокович направи феноменален сезон, в който спечели три титли и игра четири финала в четирите турнира от Големия шлем. Освен това грабна рекордните шест титли от сериите "Мастърс", а след това триумфира за четвърти пореден път във финалите на АТП.

Сръбският тенисист записа 82 победи в 88 мача през 2015 г., като достигна до финалите на 14 от 15-те си турнира и спечели десет от тях. Той завърши годината като №1 за четвърти път, а точковият му актив е над два пъти по-голям от този на втория в ранглистата Анди Мъри.

Джокович събра 199 точки в анкетата за спортист на Европа и спечели първото място за втори път след 2011 г. Той изпревари Хамилтън с 60 точки, а на трето място се нареди световната шампионка в бягането на 200 метра Дафне Схипърс със 79 точки.

Пау Гасол, който изведе испанския национален отбор по баскетбол до европейската титла, е четвърти със 72 точки. Челната петица се допълва от нападателя на "Реал" (Мадрид) Кристиано Роналдо, който събира 59 точки.