В свят, където само 1% от населението притежава половината финансови активи, наследяването е сериозен въпрос. Въпрос, с който в близките десетилетия ще се сблъскат децата на редица милиардери. Все пак, въпреки че многото пари позволяват по-добри здравни услуги, те не могат да гарантират вечен живот.

Според доклад за световното богатство на консултантската компания Wealth-X, през следващите три десетилетия се очакват трансфери на стойност 16 трилиона долара, като повечето от тези активи ще се прехвърлят между членовете на най-богатите семейства в света. В сумата влизат и бързо ликвидни активи за 6 трилиона долара, както и благотворителни завещания за 300 млрд. долара.

Това всъщност ще бъде най-големият трансфер на богатство между две поколения в историята. Милиардерите, които сега са на 80 години или повече са средно 5 пъти по-богати от тези на възраст под 40 години. Само в САЩ богаташите се готвят да прехвърлят активи за 6 трилиона долара

Много от богатите не са станали такива по наследство. Общо 43% от 400-те най-заможни американци според Forbes са натрупали състоянието си сами.

През последните 20 години богатството на хората във Forbes 400 е нараснало от общо 125 млрд. долара, до 2 290 милиарда долара.

Междувременно разликата в благосъстоянието на американците с високи доходи и тези със средни е достигнала рекордно високо ниво.

През 2013 г. средният годишен доход на богатите американци е бил 639 400 долара или 7 пъти повече от този на домакинствата от средната класа.

За последните трансферът на богатство не добра новина, защото до голяма степен е прехвърляне на дългове. След кризата през 2008 г. общата стойност на ключовите активи като жилища и акции, притежавани от домакинствата в САЩ, намалява. Само от 2007 г. до 2010 г. тя се е свила с 40% до средно 82 300 долара на домакинство.

Неравенството в глобален мащаб вече се е превърнало и в религиозен проблем: