На 1 октомври се навършва една година от взрива в с. Горни Лом, който отне живота на 15 души, предаде репортер на БГНЕС.

Часът е 17 на 1 октомври 2014 г. – 15 българи обработват боеприпаси във фабрика край село Горни Лом, Видинско – най-бедният район на България. И взрив.

Цех "С" е сринат със земята – на място загиват 13 мъже и 2 жени, сред тях двама съпрузи, оставяйки 5-годишното им дете сираче. Отломки, някои тежки по 150-200 кг, са се разхвърчали на стотици метри от цеха, раняват 3 жени – служителки в завода, заварени на портала, който се намира на около 400 метра от взривения цех. И пълна тишина…

Жените са откарани по болниците със счупени крайници, те са добре, но останалите 15 от втората смяна във фабриката … намериха смъртта си.

На мястото пристигат пожарни, полиция, линейки, районът веднага е отцепен. Но вътре влизат началникът на пожарната в Белоградчик Пламен Петров заедно с още трима души. Той е и първият човек, който отива до мястото на трагичния инцидент. "Нямах никакво съмнение дали трябва да влезем в завода, защото имахме информация за пожар и хора, които са заклещени. Още с пристигането видяхме, че цех "C" го няма.

Започва и драмата на близки и роднини, които хукват от вкъщи към фабриката, чули страшния взрив, разбрали какво точно се е случило. Цяла нощ стоят пред огражденията, сложени от полицията около завода, на 4 км от телата на близките им, без да знаят, но предусещайки голямата мъка.

В същото време в София, Видин и в Горни Лом започват разпити на свидетели. Прокуратурата иззема множество лицензи и разрешения за дейности с взривни вещества и боеприпаси, както и за тяхната утилизация, издадени на "Видекс" АД, собственик на завод "Миджур". В Националната следствена служба е разпитан и собственикът на фирмата. Стана ясно и че изпълнителният директор на завода е с оправдателни присъди по два случая от преди години, завършили със смърт на работници - през 2006 и през 2007 година.

В завода се е работило по договор за обезвреждане на противопехотни мини, сключен с гръцка фирма. Първоначалният договор е бил подписан на 08.07.2008 г., като действието му е било продължено с анекс от 31.07.2013 г. До 30.07.2013 г. са били приети 614 882 мини, като според иззетата документация е предстояло ликвидирането на още 935 285 мини. Осъществена е незабавна проверка на обект на "Видекс" АД в село Сеславци, след получена информация, че изпълнителният директор на фирмата е поискал на 01.10.2014 г. сутринта /преди взрива/ от служба КОС на 05 РУП София разрешение за транспорт от Горни Лом до Сеславци на общо 800 000 противопехотни мини. Транспортът и съхраняването в складове в Сеславци са били отказани и разрешение не е издадено.

Два дни след инцидента - на 3 октомври е обявен ден на национален траур.