Светилото в сърдечната хирургия проф. Александър Чирков коментира смъртта на първородния син на президента Росен Плевнелиев. "Говорих с колегите си от Трета градска болница и първоначалните ми съмнения се потвърдиха. Смъртта може да се дължи на така наречения синдром на Марфан", казва проф. "Чирков пред "24 часа"."Този синдром е вроден и характерното при него е наследствено обусловена непълноценност на съединителната тъкан. Видимите белези са хлътналият гръден кош и разширена аорта в горния ѝ край при изхода на сърцето”, казва още известният кардиолог. Той поднася и искрените си съболезнования на президентското семейство с думите: „Ударът да загубиш дете е голям”.

Проф. Чирков пояснява, че навремето е оперирал доста деца, въпросът в случая е в ранната диагноза. „Детето е можело да бъде спасено, ако му е направен преглед още при първите дори най-малки оплаквания. Сега има модерни компютърни томографии, но и ехографско изследване може да установи диагнозата”, смята известният кардиолог.

Проф. Чирков обяснява, че преди доста време е написал проект за изграждане на 55 спешни медицински центъра у нас заедно с цялата инфраструктура в региони недалеч от големите болници, в които би могла да се прави ранна диагностика. Показал е проекта на негови приятели евродепутати и на тогавашния финансов министър на Германия. Той е уникален за ЕС, там го харесват и обещават 2 млрд. евро.

„Но беше редно правителството да го предложи, а не частно лице. Премиерът Орешарски тръгна да внася предложението в ЕС, но в края на мандата си и това не стана. А тези 2 млрд. евро България можеше да усвои като субсидия, не като заем. Предвиждаше се тези медицински центрове да се подпомагат и от известно акционерно дружество със западни капитали”, обяснява проф. Чирков и допълва, че шефът на еврофондовете е запознат с проекта и той има уверението, че тези 2 млрд. евро стоят все още на разположение за българския проект.

Наскоро кардиологът бил на вечеря в хотел “Радисън” в Брюксел, заедно с комисарят по здравеопазването и комисарят по еврофондовете, както и други политици в ЕС. Тогава пак станало дума за здравната концепция с 55 центъра за спешна помощ и цялостна диагностика. „Моите събеседници заявиха, че отдавна било решено да дадат за изпълнението ѝ 2 милиарда евро на България. И чакат правителството да направи предложение”, казва проф. Чирков и допълва, че президентът на Австрия Хайнц Фишер е запознал с тази история президента Росен Плевнелиев, когато той е гостувал през март във Виена.