Българският олимпийски отбор по астрофизика се връща у нас с един златен и два бронзови медала от тазгодишната девета Международна олимпиада по астрономия и астрофизика, която се проведе от 27-ми юли до 3-ти август в Индонезия. Домакин бе град Магеланг, който се намира в провинцията Централна Ява.

В олимпиадата се включиха около 220 ученика от 41 страни. Както всяка година, те премериха сили в три индивидуални тура: теоретичен, практически и наблюдателен.

„Горди сме, че България участва в тази олимпиада, която има много високо ниво на трудност, едва от 5 години, а вече има спечелени значителен брой медали, два от които златни.“, коментират от Олимпийското сдружение (СРООПН), което организира и съдейства за осигуряване на финансирането на подготовката и участието на отбора в олимпиадата.

БЪЛГАРСКИЯТ ОТБОР ПО АСТРОМОНИЯ И АСТРОФИЗИКА:

Константин Карчев - Американски колеж, София, 12 клас – златен медал

Дилян Христов – НПМГ, 11 клас – бронзов медал

Светлин Тотев - СМГ София, 11 клас – бронзов медал

Виктор Мирев - МГ Варна, 10 клас

Александър Атанасов - МГ Плевен, 10 клас


Всички участници в отбора са се състезавали на международни олимпиади през минали години. Златният медалист Константин Карчев се е състезавал още на международни олимпиади по астрономия, астрономия и астрофизика и физика и има три сребърни медала. Дилян Христов се е състезавал в отбора по астрономия и отбора на младите физици. Има два сребърни медала. Светлин Тотев има сребърен медал от Международната олимпиада по астрономия през 2014 г. Александър Атанасов и Виктор Мирев също имат зад гърба си сребърни и бронзови медали от предишни олимпиади.

Ръководители на отбора са Никола Каравасилев, докторант в катедрата „Астрономия“ на СУ „Св. Климент Охридски“ и Захари Дончев от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към БАН.

МЕЖДУНАРОДНА ОЛИМПИАДА ПО АСТРОНОМИЯ И АСТРОФИЗИКА

Международната олимпиада по астрономия и астрофизика се провежда от 2007 г. насам и вече има над 40 страни участници. България участва от 2011 г., когато олимпиадата се провежда в Полша. До 2015 г. българските ученици са спечелили за страната ни общо 2 златни, 3 сребърни, 7 бронзови медала и 5 почетни грамоти. Международната олимпиада по астрономия и астрофизика е предназначена за ученици от горните гимназиални класове. Като структура тя е подобна на Международната олимпиада по астрономия, но е много по-тежка като ниво и трудоемкост. Олимпиадата има три индивидуални и един отборен тур.

ХХХ

Сдружението на ръководители на олимпийските отбори по природни науки - СРООПН, е сдружение с нестопанска цел, създадено през 2010 г. по инициатива на Фондация “Америка за България”. С финансовата подкрепа на Фондацията Сдружението подпомага развитието на националните олимпийски отбори по природни науки в България, като организира подготовката им за участие в международни състезания и олимпиади, и информира българското общество за наистина забележителните успехи на учениците-олимпийци. Участниците в олимпийските отбори по природни науки у нас са ученици между 8-ми и 12-ти клас. От създаването на българското олимпийско движение по природни науки нашите ученици са успели да донесат на страната ни общо 694 медала - 124 златни, 242 сребърни и 328 бронзови - от най-престижните международни състезания и олимпиади по астрономия, биология, информатика, математика, математическа лингвистика, физика и химия.