Забравете, че продажбите на iPhone не достигат очакваните от мнозина стойности. Забравете и ниските прогнози за приходите, както и всички неясноти около продажбите на Apple Watch.

Анализаторите са недоволни, но възходът на компанията е все така налице,

коментира Кристина Кацарска от Софтуерния университет.

Паричната стойност на акциите на компанията полетя стремглаво надолу в следборсовата сесия на 21 юли (вторник). Намалението с 8,3% е напълно обичайно за следборсовата търговия, но за гиганта „Епъл“ това означаваше срив от близо $65 милиарда. 

Ала само една от 16-те брокерски къщи, които изготвят доклади с оценка на приходите на „Епъл“ , намали рейтинга на компанията на стоковата борса. От останалите 11 се задържаха на позицията си „Buy“, а едва 4 колебливо обявиха „Hold“. 

Анализаторът Браян Уайт от Cantor Fitzgerald сподели виждането на агенцията си, че перспективите пред „Епъл“ никога не са изглеждали по-оптимистични. Въпреки това инвеститорите остават предпазливи.

Акциите на „Епъл“, които се повишиха с почти 19% през тази година, сега се сринаха с 6,4%.

Анализаторът Дейниъл Ийвс от FBR обясни, че „тъй като „Епъл“ се превърна в „златния стандарт“ в технологиите, от компанията са длъжни да поддържат по-висок стандарт“. Той описа тримесечието за iPhone като „добро, но не страхотно“.

Повечето анализатори се насочиха отвъд непосредственото разочарование. Род Хол от „Джей Пи Морган“ е сред специалистите, които

определиха падането на акциите като твърде пресилено,

наред с редицата благоприятни факти като надхвърлящите очакваното средни продажни цени за айфони през съответното тримесечие.

Растежът на развиващите се пазари като Китай и Индия, където мнозина вярват, че е изключително вероятно „Епъл“ да отнеме лидерското място от Android, е сред ключовите причини за оптимизъм според анализаторите. Анил Дорал от William Blair сподели мнението си, че „Епъл“ е в позицията да използва разрастването на средната класа в тези географски ширини през идващите години. 

В Китай продажбите на iPhone са се увеличили повече от два пъти за изминалото тримесечие – до внушителните 13,23 млрд. долара. А общите продажби на iPhone за съответния период са се повишили с 35% – до 47,5 млрд. долара. Но макар и за обикновения читател това да звучи смайващо и перфектно, прогнозите на анализаторите се равняваха на 49 млрд. долара. 

Марк Махони от Ен Би Си отбеляза, че едва 27% от потребителите на iPhone са преминали към iPhone 6. Според него това да означава, че

iPhone 6s ще се радва на голям успех през следващото тримесечие.

По данни на Ройтерс от 48 анализатори на ситуацията с „Епъл“, 16 посочват оценката „Strong buy“, 21 – „Buy“, 10 – „Hold“, а 1 – „Sell“. А средната целева цена е $150. Единствено анализаторът Тимъти Аркюри от Cowen & Co в сряда понижи оценката си за „Епъл“ – от „outperform“ на „market perform“.

Но важен за отбелязване факт е и че въпреки покачването с 40% през миналата година, акциите на „Епъл“ все още се търгуват на много по-ниска цена от тези на конкурентите в бизнеса като „Гугъл“ и „Майкрософт“.

Източник: Софтуерен университет
Автор: Кристина Кацарска