Или угаждаш на бизнеса, или събираш пари. Събират се пари и на Капитан Андреево, и на Калотина, и на Кулата. Тези, които ще се назначат за началници на митници, зад тях стоят партии. И понеже не се знае колко време ще продължи това правителство, те търсят да си назначат готови „хайдуци“. Това заяви във „Всяка неделя“ бившият шеф на Агенция „Митници“ Ваньо Танов.
„Те знаят схемите, знаят механизмите. Добре подготвени са, познават много добре материята и влизат веднага в играта“, коментира Танов.

Според неговата „статистика“ „почти всички в Централно управление, които бяха на ръководни постове, са преместени в 15-а глуха“. „На едни началници направо им беше казано да напуснат, на други, че ако не платят определени суми, ще бъдат освободени“, допълни той.

„Двете неща – да се събират приходи и да флиртуваш с партии не вървят ръка за ръка. Правителството контактува с определени лица от бизнеса – 5-6 олигарси, които винаги са се стремели да спестят пари. По мое време преструктурирахме митницата и завършихме програмен продукт, който абсолютно автоматично контролираше акцизните стоки. Сега такъв максимален контрол няма. Освен това много настоявахме - служителите да получават по 5000 лева, защото, ако пропуснат един акцизен камион, държавата ще загуби минимум 800 000 лева. По-добре да се дадат 5000, отколкото да се загубят 800 000“, заяви Ваньо Танов.

Прословутото „тефтерче на Цар Киро“ той коментира така: „Цар Киро след 2009 година беше под пълен контрол. Нещата, които са описани във въпросното тефтерче, със сигурност датират от преди 2009 година. Но мисля, че това тефтерче се появи, за да се отклони общественото внимание от други, важни теми. Над Кирил Рашков нямаше „чадър“.

„Аз съм наясно с бизнеса на Цар Киро още от 1985 година. Той тогава беше в затвора заради ТИР-ове с часовници. Нещата в България не са от днес, но най-много за ситуацията сега е виновна съдебната система. Ако тя и правоохранителната система си бяха на мястото, нямаше да има такива като Цар Киро. Ненаказуемостта на престъпленията му дават куража да се нарече „цар“, коментира Ваньо Танов.