На 1 декември отбелязваме Световния ден за борба срещу ХИВ/СПИН.

Борбата срещу СПИН се води вече 30 години, а в България основната цел е да се гарантира безопасност при кръвопреливането, както и лечение и профилактика.

На 1 декември от 11 до 15 часа доброволци на БМЧК ще насърчават столичани да се възползват от услугите на мобилен кабинет за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН на фондация "Инициатива за здраве", който ще бъде разположен на площад "Св. Неделя" до метростанция Сердика. Доброволците ще раздават презервативи и информационни материали на специално обособен информационен пункт в подлеза на метростанцията. В 18 часа пред НДК доброволци и представители на партньорски организации ще запалят панделка от свещи в знак на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН.

По данни на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН към Министерството на здравеопазването към 22 ноември 2013 г. общият брой на официално регистрираните в страната лица, живеещи с ХИВ/СПИН, е 1811. От новорегистрираните лица 150 са мъже и 31 - жени, т.е. броят на новоинфектираните мъже е пет пъти по-голям от броя на новоинфектираните жени. Горната възрастова граница при мъжете е 73 години, а при жените - 52 години. Най-много от новорегистрираните случаи се намират в София град – 67, Пловдив – 26, Пазарджик – 13, Варна –12.

Анализът на данните показва, че 12% от новорегистрираните са чуждестранни граждани с различна продължителност на пребиваване в страната. Няма регистрирани ХИВ позитивни лица сред сирийските бежанци.

По данни на Европейския център за контрол на заболяванията и Регионалния офис на СЗО за Европа през 2012 г. се наблюдава увеличение на новорегистрираните с над 8 %, като броят на новоинфектираните с ХИВ в Източна Европа и Централна Азия е 102 000 души, а за страните от Европейския съюз и Европейското икономическо пространство – 29 000 души. По данни на Федералната статистическа агенция на Руската федерация са докладвани 76 000 нови случаи.

България успява да задържи ниското разпространение на ХИВ/СПИН в страната благодарение на изпълнението на международно препоръчаните интервенции, както за превенция на ХИВ, така и за универсален достъп до диагностика, лечение и грижи на засегнатите от болестта, като всички превантивни дейности до края на 2014 г. ще се финансират от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария.