Капитан Радко Муевски: Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" НИК 421 ще отплава от остров Ливингстън на 16 февруари
Капитан Муевски обясни, че според прогнозата за хидрометеорологичните условия, сравнително подходящото време за преминаване на пролива "Дрейк" ще започне на 16-и февруари, като планираният час за отплаване от залива "Емона" пред българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" е в 18:00 часа местно време. Пасажерите от базата ще бъдат транспортирани към кораба около 14:00 часа. Веднага след слизането им на борда ще се проведе инструктаж и обучение за използване на индивидуалните и колективни спасителни средства и ще има кратка тренировка във връзка с инструктажите. След това корабът ще вдигне котва и ще започне прехода за навлизане към пролива Дрейк.
"Както споменах, ако започнем прехода по план в 18 часа на 16 февруари, към 00:00 часа или ранните часове на 17-и около 01:00 – 02:00 часа, започваме вече да навлизаме в пролива "Дрейк". След това в рамките на около два дни и половина, при скорост около 9 – 9 и половина възела, към късните часове на 18-и или ранните часове на 19-и февруари ще сме на пролива "Лемер", който е изходната точка на цялостния пролив "Дрейк". От там ще навлезем в Аржентинско море и по-скоро в т.нар. залив "Баия Гранде", откъдето ще подходим вече със северен курс към Пуерто де Сеадо и от там със северозападен курс към Комодоро Ривадавия", обясни капитан Муевски.
Той допълни, че пристигането на пристанището в Комодоро Ривадавия се очертава в ранните часове на 22-ри февруари. Според прогнозата се очаква времето в пролива "Дрейк" да е благоприятно, с вълнение около пет - шест бала и височина на вълната около три – три и половина метра, с постоянни ветрове от около 10-12 възела, с пориви до около 15 – 16 метра в секунда. Капитанът поясни, че северно от остров Тиера дел Фуего е възможно да има по-силни ветрови явления. Там е възможно вятърът да достигне по-високи стойности с пориви от около 25 до 30 метра в секунда, но за кратко. Това ще генерира и вълни, но в тази връзка планирането на маршрута към момента е да се премине максимално близо и навигационно безопасно покрай брега на остров Тиера дел Фуего, за да се избегнат тези лоши хидрометеорологични условия, обясни в заключение капитан II ранг Радко Муевски - командир на научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" НИК 421.