Велико Търново отбеляза тържествено 147 години от Освобождението си от османско робство. Кулминацията на честванията беше ритуалът, при който с военни почести бяха почетени загиналите за свободата на страната, а заупокойна молитва отслужи ставрофорен свещеноиконом д-р Славчо Иванов. Цветя и венци в знак на признателност пред паметника "Майка България" поднесоха народният представител Ангел Янчев, заместник-кметът на Велико Търново Снежана Данева-Иванова, заместник-председателят на Великотърновския общински съвет Росен Иванов, заместник-началникът на Националния военен университет "Васил Левски" в старата столица подполковник Светломир Стоянов, организации и граждани. Фолклорна програма с песни и танци представи Професионален фолклорен ансамбъл "Искра" – Велико Търново.
В словата по случай годишнината беше припомнено, че преклонението е пред героите, отстоявали не само свободата на старопрестолния град и България, но също така държавността, опазването на българския дух, народност и православната вяра. Саможертвата на героите от трите търновски въстания, Велчовата завера, Априлското въстание и от всеки героичен подвиг срещу поробителя не е напразно, защото, макар и с чужда помощ, тя постига своя резултат на 7 юли 1877 година, посочи главният експерт от Дирекция "Култура, туризъм и международни дейности" в Община Велико Търново Антони Цонев. Свободният Търновград дава така нужния силен тласък на целия български народ по пътя му към възстановяването на българската държава и след Освобождението от славната столица на Второто българско царство се градят основите на Третата българска държава. Тук е написана първата ни конституция – Търновската, тук се заражда съединението, тук е обявена Независимостта, припомни Цонев.
Събитията, посветени на годишнината от Освобождението на града започнаха в 10:00 часа от музей „Възраждане и Учредително събрание“ с безплатна пешеходна обиколка „147 години свободно Търново“ с беседа. Традиционно тя се организира от Регионалния исторически музей в старата столица и маршрутът включваше музей „Възраждане и Учредително събрание“, музей „Затвор“, паметник на Христо Иванов-Големия, отбелязване на места и личности, свързани с Освобождението на Търново и разкази за тях. 
Празничната програма продължава с концерт на Общинския духов оркестър в 18:00 ч. в парк „Марно поле“, а в 21:45 ч. е прожекцията на аудио-визуалния спектакъл „Царевград Търнов – звук и светлина“.