За 28-ми път Пловдив ще бъде домакин на Международния фолклорен фестивал
Фестивалът започва на 29 юли и ще продължи до 2 август. Зрителите ще могат да видят представителни фолклорни състави от Казахстан, Латвия, Молдова, Унгария, Сърбия и Грузия. Участниците от българска страна са представителен ансамбъл „Марица“ при Средно училище "Св. св. Кирил и Методий" - Пловдив, представителен ансамбъл „Войводинци“ при Народно читалище „Виделина-1928" от с. Войводиново и Фолклорен ансамбъл „Тракия“ – Пловдив.
Всяка вечер от 17:30 часа ще се състоят дефилетата на танцовите трупи. Те ще тръгват от „Дом Левски”, ще преминават по Главната улица и ще стигат до откритата сцена на пл. „Стефан Стамболов”, където ще изнасят кратки концерти. Програмата ще продължава с официалните вечерни представяния на участниците на сцената на Античния театър. Освен концертите в Пловдив, представления ще има и в други райони на областта.
Официалната церемония по откриването на 28-ия Международен фолклорен фестивал е на 29 юли в Античния театър. На същата сцена в последната вечер ще се състои галаконцертът и церемонията по официалното закриване на събитието.
Всички концерти са с вход свободен, с изключение на самостоятелния концерт на грузински държавен ансамбъл за песни и танци "Мхедрули". Той ще представи спектакъла "Духът на Грузия" („Spirit of Georgia“). С него започва българското турне на ансамбъла, което ще продължи в Стара Загора, Пазарджик, Габрово и Русе.
В миналогодишното издание на фестивала участваха представителни фолклорни състави от Босна и Херцеговина, Грузия, Гърция, Индонезия, Мексико и Полша. Домакини бяха „Академичен фолклорен ансамбъл“ при Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив, с главен художествен ръководител проф. акад. Милчо Василев и хореограф доц. д-р Стефан Йорданови. Гости на форума бяха танцов състав „Зора” към НЧ „Зора 1858”, гр. Дупница, с хореограф Дилиана Диканска.