Нови научни проекти ще стартират при предстоящата полярна българска експедиция, каза проф. Христо Пимпирев
За предстоящите научни проекти на полярниците Пимпирев коментира, че предстои да бъде обявен конкурс и всеки български учен ще може да кандидатства със своя идея. Спечелилите ще имат възможността да заминат и да работят на Антарктида.
Това бе второто плаване на „Св. св. Кирил и Методий“ и то дори бе дори по-успешно от първото, коментира Пимпирев. Според него първото е било историческо, тъй като за пръв път наш военен научноизследователски кораб е излязъл от Черно море в световния океан. Тогава имаше много проблеми, получавахме писма, че корабът ще потъне, но важното е, че доказахме, че българите сме морска нация, посочи Пимпирев.
За приключилата 32-а експедиция той отчете, че се е работело по 12 проекта, много от които с международно участие. Българските учени са работили заедно с техен колега от Великобритания, чиято задача е била да изследва наличието на микропластмаса в организмите на Ледения континент. Данните показват, че за съжаление такива частици има и на Антарктида, посочи Пимпирев. Той допълни, че учените са работили и по два проекта, свързани с рибното разнообразие. По единия от тях – на Природонаучния музей в Пловдив, в страната ни „пристигат“ два екземпляра от рода Нототения. За пръв път в света във вътрешноконтинентален музей ще бъдат изложени обитатели на Антарктида, обясни Пимпирев. Той уточни, че рибите са пренесени с кораба и екипажът се е грижил за тях по време на плаването.
Пимпирев припомни, че по време на 32-та експедиция бе вдигната и лаборатория на остров Ливингстън, където е българската полярна база. Строихме я така, че да може в нея да се работи и през следващия век, обясни ученият. Той уточни, че при следващата експедиция лабораторията ще бъде включена във водопровода и елзахранването и подчерта, че много учени от целия свят вече се интересуват да работят в нея.
Пимпирев припомни още, че по време на експедицията българските полярници откриха останките на самолет, разбил се преди близо 50 години с 11 души на борда. Същата съдба сполетява и изпратения спасителен хеликоптер с трима души екипаж. Почетохме паметта на тези хора, защото те са загинали в името на науката и мира, посочи Пимпирев и уточни, че българската експедиция е получила благодарност от президента и министъра на отбраната на Аржентина.