Повод за това предложение, в подкрепа на което вече е започната и подписка, е инвестиционно намерение за изграждане на фотоволтаичен парк върху два имота, публична общинска собственост, в местността Елена в землището на село Къшин. Целта на ИК е тези имоти да бъдат съхранени като пасища – мери, а не да бъдат превърнати във фотоволтаичен парк на площ от 230 декара.
В бъдещата защитена местност ще бъдат включени, освен двата имота, и съседни такива, един от които е с вековни дъбове.
Според Димитър Кирилов, жител на Къшин, процедурата за това инвестиционно намерение до края на февруари е държана "на тъмно". "Този фотоволтаичен парк ние смятаме, че е вреден за природата, за населеното място, компрометира идеята за екологичен туризъм, защото в близост до терена преминава екопътеката за река Чернелка, унищожава каквато и да е възможност за развитие на животновъдство в селото, унищожава пасищата на пчелите. Изобщо в цялост компрометира идеята за зелена енергия", подчерта Кирилов.
Той допълни, че е подготвен и ще бъде внесен сигнал до Министерството на околната среда и водите, Министерство на земеделието и храните, до областния управител на Плевен, сектор "Икономическа полиция" при Областна дирекция на МВР в Плевен, за да се извърши проверка по законността на започналата процедура за инвестиционното намерение.
Не искам да ни разбирате погрешно, че ние сме против възобновяемите енергийни източници, напротив – ние сме "за", каза Албена Симеонова, земеделски производител и председател на Българска асоциация "Биопродукти". Според нея обаче законодателството у нас позволява в пасища, в ливади, в едни от най-красивите места в България, да се правят фотоволтаици, защото е "по-лесно, по-евтино, особено в общински и държавни имоти". "Обръщаме се към ръководството на Община Плевен и Общинския съвет да не позволяват това да се случи", призова тя.
Биологът и преподавател в Софийския университет проф. Росен Цонев е категоричен, че държавата трябва да забрани построяването на фотоволтаични електроцентрали (ФЕЦ) върху определени кадастрални единици, които включват естествени и полуестествени екосистеми, ливади, пасища. Той посочи, че на юг от терена, върху който има интерес за построяване на ФЕЦ, имотите са част от НАТУРА 2000, което ще окаже влияние и върху тях.
Проф. Цонев уточни, че в предложението за обявяване на защитената местност се предвижда да не се забранява лов, паша, поддържане на пасищни и горски територии, а само недопускане на строителство, добив и проучване на полезни изкопаеми, дейности, водещи до намаляване на популации и местообитанията на защитените животински и растителни видове. Общата площ на предложената защитена местност е 818841 кв. метра.
От ИК заявиха, че ще търсят подкрепа и от плевенските народни представители като чрез тях да се работи в посока на законодателни промени, свързани с изграждането на ФЕЦ върху земеделски земи.
"Ще продължим да се борим докато победим, за нас това е борба за природата на България", категоричен е Димитър Кирилов.