В изложбата „Тя“ са показани близо 60 живописни произведения от фонда на Градската художествена галерия, каза на откриването директорката на институцията Доротея Павлова и уточни, че те са експонирани хронологично, за да може посетителите да познаят движението и динамиката в българското изобразително изкуство. Тя припомни, че жените имат свободен достъп до ателиетата на Държавното рисувателно училище още от неговото създаване през 1896 г., а през 1904 г. е назначена първата преподавателка Тереза Холикова, която завежда ателието по везба и дантела. Първата самостоятелна изложба на българска художничка е през 1919 г. и е на Елисавета Консулова-Вазова, която е представена в изложбата с „Портрет на чехкинче“. Включени са и Вера Недкова, и Вера Лукова, които преодоляват принципите на академичния реализъм, когато българското изкуство постига разцвет през 30-те години на ХХ век, посочи Павлова. По думите й в женските образи на Недкова се открива влияние на флорентинските образци, а характерните за творчеството на Лукова портрети и женски фигури авторката успява да дистанцира от документалистиката и да ги ситуира в полето на художественото. Според директорката тяхното творчество е чест за всяка национална художествена школа.
Много обичаните варненски художнички Дария Василянска и Маргарита Денева също имат присъствие в осмомартенската изложба на Варненската галерия. Тяхното творчество маркира етапа на 60-те години на ХХ век, припомни Павлова и добави, че изкуството им отстоява принципите на художествената самостойност и свобода, преодоляващи нормативната естетика на предходните две десетилетия. Василянска е близка до иконографската традиция и вълнуващата я тема за майчинството изобразява в идилични сцени.
„Образът на жената, одухотворен, носител на интелектуална сила и достойнство, с класическа строгост или младежка виталност вдъхновява и вярваме, че тази изложба ще вдъхнови и публиката да обича красотата и женския образ“, завърши представянето на експозицията директорката на галерията.
От името на кмета Благомир Коцев, който също е патрон на изложбата, бе споделен поздрав, в който той изтъква, че без значение на времето жената винаги е била събирателен образ на майката, любимата, дома и музата, а във все по-забързаните днешни делници, дамите запазват своята магия и многолика същност.
Най-ранното произведение в експозицията е „Дамски портрет“ на Иван Мърквичка. Присъстват още творби на Цено Тодоров, Владимир Димитров-Майстора, Борис Георгиев, Бенчо Обрешков, Светлин Русев, Ванко Урумов, Янаки Манасиев, Мария Зафиркова и др.
Изложбата може да се види до 26 март.