Първите три доклада, които общинските съветници обсъдиха, са на кмета на София Васил Терзиев. Първият е относно даване на съгласие да се удължи през 2024 и 2025 г. изпълнението от районни администрации на проектните дейности по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г. „Топъл обяд“, която е съфинансирана от Европейския социален фонд.
Този доклад предизвика дебати между общинските съветници, след което беше гласувано и прието удължаването на изпълнението на програмата от районните администрации в столицата. Пред журналисти в Столичния общински съвет Надежда Бачева, заместник-кмет по социални дейности съобщи, че Столичната община да увеличи с 800 хил.лв. бюджета на програмата "Топъл обяд".
Процедурата "Осигуряване на топъл обяд" е първата, която стартира след одобрението на Програмата за храни и основно материално подпомагане, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Към момента топъл обяд се предоставя на 1089 души в столицата. Столичните райони с договор по програмата са 14.
Има политическа воля от всички групи в СОС да се намери допълнително финансиране за услугата "Топъл обяд", коментира темата общинският съветник от "Продължаваме Промяната - Демократична България" ("Спаси София") Борис Бонев пред журналисти в Съвета. Търсят се опции да се дофинансира програмата „Топъл обяд“ от бюджета на Столичната община, така че цената да стане такава, че да се осигурява качествена храна, допълни общинският съветник.
Пред журналисти Борис Бонев коментира и проблемите на новото крило с физкултурен салон във Френската гимназия в София. Общинският съветник посочи, че след като са съставили комисия, която да констатира всички нередности, свързани с Френската гимназия в София, са установени 41 нередности, а вече 39 от тях са отстранени. Оставащите два проблема са свързани настилка във физкултурния салон, която възпрепятства нормалното спортуване на децата и тяхната безопасност, каза още Бонев и допълни, че в рамките на констативния протокол настилката ще бъде ремонтирана след приключване на учебните занятия, за да не ги възпрепятства. Втората установена нередност е липсващата алармена система, която е поръчана и ще бъде доставена.
Общинският съветник от ПП-ДБ-СС обясни още, че заедно със заместник-кмета по социалните дейности Надежда Бачева са направили оглед на базата на гимназията с нов фокус, а именно достъпната градска среда. След огледа установихме, че този проект е изцяло сбъркан и по никакъв начин не е взел предвид необходимостта от достъпност между новото крило и старото такова, обясни Бонев.
Благодарение на новата тарифна политика в градския транспорт на Столичната община (СО), която беше приета през миналия мандат, броят на продадените годишни абонаментни карти за цялата мрежа на градския транспорт се е увеличил от 15 000 на 50 000 броя, съобщи още Бонев. Това, което се подготвя от нашата група, е проект за нов доклад за промяна на Наредбата за нискоемисионните зони, така че тя да стане работеща, обяви Борис Бонев.
БТА припомня, че нискоемисионната зона за автомобили в София спря да действа от 1 март. Тя беше въведена на 1 декември миналата година в т.нар. малък ринг, който обхваща булевардите „Васил Левски”, „Патриарх Евтимий” и улиците „Ген. Скобелев”, „Опълченска” и булевард „Сливница”.
По време на днешното заседание общинските съветници приеха и годишния финансов и технически отчет на Програма „Зелена София” за 2023 година. Докладът, внесен от кмета на София Васил Терзиев, беше приет с 39 гласа „за“, трима бяха „против“, а деветима съветници се въздържаха.
Друг приет доклад от общинските съветници беше годишният план на Подпрограма „Спортна столица" за 2023 година. Докладът е внесен от заместник-кмета на Столична община в направление „Култура, образование, спорт и младежки дейности" Яна Генова. В периода януари - декември 2023 г. административното обслужване на Подпрограмата е включило над 30 събития, от които са финансирани 11 на обща стойност 72 500 лв.
Следващото заседание на Столичния общински съвет ще бъде на 28 март, а в него предстои да бъде обсъден и бюджетът на София.