В читалището има група за народни танци, в която се обучават 20 деца от селото. Те са на възраст от 5 до 14-годишна възраст
Тя добави, че към читалището има и два други състава за народни танци. Единият от тях често взима участие във фестивали и празници, а другият е любителски.
Отскоро в селото има и тъпанджийска група, съставена изцяло от момчета.
„Това е начинът да се съхрани българското. Още от малки е важно децата да идват в читалището и да продължат развитието на фолклора и културата“, посочи още Бакрачева. По думите й читалищните групи прославят селото на различни фестивали и празници, както в България, така и в съседните държави. „Нашите деца винаги се представят отлично, с което много се гордеем“, посочи читалищният секретар.
Тя добави, че се подготвят да отбележат и националния празник на България 3 март с празнична програма в центъра на селото.
В читалището са обособили и кът с народни носии и предмети от миналото на българина. Те са събрани от местните жители и доброволци. Носиите в този кът са едно от най – старите в община Самоков.
Снежана Бакрачева посочи, че Широки дол е по-различно от останалите села в Самоковска община, защото тук децата за изрисували различните институции в селото – пощата, читалището, кметството. Те го правят с помощта на френския художник, наричан от широкодолци чичо Фред. Той от няколко години живее в самоковското село и обучава децата на изобразително изкуство. Бакрачева посочи, че с него децата работят по разнообразни проекти и са организирали работилница за мартеници.