Допълнително оборудване за планинско спасяване ще имат два от шестте поръчани медицински хеликоптера, каза здравният министър шестте поръчани медицнски

Министерството на здравеопазването изпълни проект за осигуряване на въздушни превозни средства за реакция при спешни медицински състояния по Оперативна програма „Региони в растеж“ с основна цел въвеждане на най-добрите европейски практики чрез осигуряване на въздушен транспорт. Това отговори министърът на здравеопазването Христо Хинков в отговор на въпрос на народния представител от „Възраждане“ Веселин Вешев за оборудването на доставените хеликоптери за спешна медицинска помощ.  
Министър Хинков уточни, че е закупен и доставен един брой медицински хеликоптер, осигурен с необходимото оборудване и апаратура за нуждите на спешната медицинска помощ. 
Заедно с това здравното министерство изпълнява инвестиция изграждане на система за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха, част от Националния план за възстановяване и устойчивост. В изпълнение на инвестицията ще бъдат доставени още пет броя медицински хеликоптери с медицинско оборудване за осъществяване на операции за HEMS, наземно оборудване, контролноизмервателна и контролнопроверовъчна апаратура, както и ще бъдат изградени шест бази за нуждите на хеликоптерите, добави той. 
Министърът посочи, че по договор с фирмата "Леонардо" от 2023 г., е възложена доставката на други шест броя новопроизведени хеликоптери за транспорт на нуждаещите се пациенти и медицински екипи. Хеликоптерите са снабдени със специализиран медицински интериор на санитарното отделение, медицинско оборудване и апаратура, и модерно радиоинформационно оборудване според изискванията на Европейската агенция и стандартите за авиационна безопасност. Те са способни да изпълняват пълния спектър задачи, които могат да бъдат възложени на Министерство на здравеопазването и да са одобрени съгласно изискванията на европейски регламент, посочи Хинков. Той изброи оборудването им, включващо апаратура и оборудване за мениджмънт на животозастрашаващи състояния, комбиниран дефибрилатор – монитор, оборудване за пренасяне на пациент, оборудване за обездвижване, медицинска техника за обдишване, медицинска апаратура за вливания. Хеликоптерите се доставят и с допълнително оборудване, което е извън изискванията на мисии HEMS, очила за нощно виждане, допълнителен резервоар, подвижен фар с управление от летателния екипаж, снабден с инфрачервен филтър, провизия за лебедка с товораносимост минимум 230 кг., както и платформи против затъване в мека почва или сняг, добави Хинков. Министърът уточни, че с въпросните лебедки ще разполагат два от хеликоптерите.
Депутатът Веселин Вешев заяви, че така само една част от хеликоптерите ще притежават необходимото оборудване и ще могат да изпълняват спасителни операции в планините и попита дали има възможност всички хеликоптери да бъдат оборудвани с лебедки. Министърът каза, че има такава възможност и монтирането на лебедка не е проблем.  Не са много често случаите, в които се използва лебедка, защото тя предполага да има гондола, в която да бъде поставен пострадалият човек и по въже да се смъкне човек от екипажа, обясни министърът. Той посочи, че се очаква, че най-честите случаи, в които ще бъдат използвани хеликоптерите, предполагат кацане на поляна и натоварване на пострадалия в хеликоптера. Тези неща, които сме ги гледали по филмите са по-редки, а и по-опасни като спасяване, коментира министърът.