С поредица от изложби показваме непознати, забравени и неизвестни произведения на Дечко Узунов, каза директорът на СГХГ Аделина Филева

„Всички знаете, че тази година се навършват 125 години от рождението на един от забележителните ни живописци – Дечко Узунов. С нашия екип решихме, че ще направим една поредица от представяния на изкуството му и то от непознати, забравени, дори неизвестни произведения и от дейността на самия творец“. С тези думи Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), откри тази вечер изложбата „Светско монументално изкуство“ в столичната галерия-музей „Дечко Узунов“.
Експозицията представя монументални произведения на Узунов, създадени от края на 20-те до началото на 80-те години на ХХ век. Сред тях са стенопис в апартамента на Пенка и Нейко Нейкови (1928 г.), фрагмент от стенописа „Правораздаването в Средновековна България“, който се намира втория етаж в тържествената заседателна зала на Съдебната палата в София (1942 г.), кадър с Дечко Узунов пред стенописа „Възхвала на българската култура“ в Националния дворец на културата от 1981 година и др. 
Аделина Филева посочи, че за проекта си партнира с Рамона Димова, Наташа Ноева и Пламен Петров, който е директор на Художествената галерия в Казанлък. По думите ѝ Дечко Узунов е достатъчно активен като художник, с много богата и голяма кариера във всяка една посока – и като преподавател, и като художник, и като човек, заемащ административни постове през годините. „Ние решихме, че е много важно да се извадят онези части, които все още остават необгледани“, подчерта директорът на СГХГ.  Тя припомни, че първата изложба, с която започват честванията за 125-годишнината от рождението на Дечко Узунов, е открита по-рано през месеца в родния град на художника – Казанлък. Тя е посветена и възстановява неговата юбилейна експозиция от 1969 г. „Това е изложбата, с която той е свален от поста като председател на Съюза на българските художници“, каза Аделина Филева. 
„Втората изложба, която ви представяме, е тази вечер в неговото ателие в София. Това е „Светското монументално изкуство“, посочи още тя. Аделина Филева разказа, че идеята  за показване на монументалното му изкуство е на Рамона Димова и датира много отдавна. „Все не намирахме време и решихме, че сега е подходящо, именно във връзка с юбилея“, посочи Филева и допълни, че експозицията тази вечер започва от светското, за да се види как още през 20-те години на ХХ век Дечко Узунов създава първите си стенописи за свои близки – в домовете на своята сестра и на някои свои колеги. 
„Впоследствие, разбира се, неговият талант на художник се разгръща с една много богата палитра като изяви и възможности, защото Дечко Узунов е от поколението художници, които, бих казала, че правят всичко“, коментира директорът на СГХГ. По думите ѝ този тип творци могат да създават и изящното, и приложното изкуство, да работят и живопис, и стенописи, и мозайка, и витражи, да правят дори илюстрации за деца и проекти за детски играчки. „Всъщност каквото се сетите, това прави това поколение на 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век. Дечко Узунов е именно от това поколение“, подчерта Аделина Филева. 
По думите ѝ изложбата „Светско монументално изкуство“ „поднася неочаквана среща с този артист, така че да се види първо богатството на различните техники, които той използва, темите, които го вълнуват, и самото негово развитие като творец“. Понеже трудно се представят монументални произведения, всички творби в експозицията са през фотографии, отбеляза тя.
„Издирили сме всички възможни негови реални проекти. Тези проекти са заснети и са представени за вас. Защото те са с огромни размери и нямаше как да бъдат сложени в залата. По този начин ги експонираме, за да се докоснете по-близо и до оригинала на тези творби“, каза Аделина Филева.  
Тя допълни, че следващата изложба за Дечко Узунов ще бъде свързана с църковните стенописи, по които той работи през 1936 и 1937 г. Филева съобщи, че се готви и юбилейна марка за художника, която ще бъде валидирана за последната изложба от честванията – тя ще бъде в СГХГ през май. 
Аделина Филева изказа специални благодарности на Държавна агенция „Архиви“, на своите колеги Рамона Димова, Наташа Ноева, на Надежда Олег Ляхова, която, по думите на директора на СГХГ, подготвя експозицията „Светско монументално изкуство“ „в този много добър и представителен вариант“. „Същевременно трябва да кажа, че наш партньор в честването от самото начало е и Българската телеграфна агенция. Те ни подпомагат с всичко, което могат“, каза Аделина Филева и припомни, че през февруари БТА посвети брой на списание ЛИК на Дечко Узунов.
Яница Христова, отговорен редактор на списание ЛИК, представи броя пред публиката в галерия-музей „Дечко Узунов“. „В броя, посветен на Дечко Узунов, разглеждаме някои от най-характерните черти в неговия професионален и творчески път“, каза тя и допълни, че изданието е богато илюстрирано с кадри на художника, благодарение не само на фотоархива на БТА,  но и със съдействието на Държавна агенция „Архиви“. 
„Имаме няколко материала, които разглеждат самото творчество на художника, но по-голямата част от изданието се базира на архива на БТА – това са новините, които са излизали от началото на кариерата му до ден днешен. Това са новини за неговия творчески път, за следата, оставена от изкуството му, за търсенето на „Наследниците на Дечко Узунов“ – един конкурс, който се провежда и до днес“, каза тя. Христова допълни, че в ЛИК е включено и интервю, предоставено от Българското национално радио, чрез което „гласът“ на Дечко Узунов „оживява по своеобразен начин на страниците на нашето издание“. 
„Броевете на ЛИК вече могат да бъдат прочетени дигитално в интернет страницата на БТА и ви приканвам да изтеглите PDF файл за Дечко Узунов оттам“, каза отговорният редактор на изданието.