Интегрираните териториални инвестиции са новост, която навлиза през настоящия програмен период, уточни Николова. Тя каза, че чрез този инструмент за реализирането на проекти в Североизточния регион на страната са заделени над 674 милиона лева. В обхвата на региона попадат областите Варна, Добрич, Търговище и Шумен.
Община Варна е водещ партньор по концепция, която включва 12 проектни идеи на 11 партньори, каза още Николова. По думите ѝ планираните инвестиции са за над 40,4 милиона лева. Партньори по тях са общините Аксаково и Шабла, както и университети и представители на бизнеса. Сред планираните дейности са реставрация на археологически обекти, ремонт на Летния театър във Варна, мерки по енергийна ефективност в обществени сгради.
Своя концепция е разработила професионалната гимназия по химични и хранително-вкусови технологии „Дм. Ив. Менделеев“ в крайморския град. В нея са планирани пет проекта на обща стойност близо 2,7 милиона лева. В концепцията са предвидени разширяване на дуалната система на обучение, ремонт на ученическото общежитие, организиране на кариерни изложения.
Две от концепциите във Варненско са в Община Дългопол, която ще си партнира с Велики Преслав и Смядово. Планираните проекти са за създаване на мобилен медицински кабинет, на нови туристически продукти, съхраняване на природното наследство, превенция от наводнения по поречието на река Камчия.
Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ във Варна също фигурира в концепция, допълни Николова. По думите ѝ предвиденият проект, чиято стойност е близо 6,9 милиона лева, е за сеизмичното укрепване и подобряване на енергийна ефективност на сградата на дирекцията.
Сега предстои Областният информационен център да проведе обществени обсъждания по разработените концепции, посочи Николова. Освен това ще бъдат направени и анкети с граждани дали планираните проекти получават широка подкрепа.
В Дългопол обществените обсъждания ще се проведат на 6 март. Срещите във Варна ще бъдат на 11 и на 14 март, в Юнашкия салон в града.