Проф. дфн Леандър Литов и доц. д-р Борислав Павлов ще изнесат лекции за основните величини и механизми, които характеризират въздействието на йонизиращото лъчение върху живите организми. Ще бъде представен проект за център за адронна терапия и свързаните с него научни изследвания.
Практическите занимания в майсторския клас са посветени на използването на специализирания софтуер matRad, създаден в Центъра за изследване на рака DKFZ в германския град Хайлделберг. Участниците ще трябва да разработят план за лъчелечение и да сравнят резултатите от облъчване с фотони и ускорени снопове заредени частици.
В програмата е предвидена и видео конференция, в която ще се включат и ученици от други държави, както и експерти от областта на адронната терапия. Учениците ще направят презентации на своята работа в майсторския клас пред връстниците си и ще дискутират резултатите. В края на деня ще има викторина за всички участници, добавят организаторите.
Майсторският клас ще се състои на 28 февруари във Варненската обсерватория. В него ще участват проф. Анелия Клисарова, експерти от Регионалното управление на образованието и Община Варна, учители по природни науки и университетски преподаватели. Учениците, които ще се включат в обучението, са възпитаници на НАОП, Първа езикова гимназия и Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн във Варна, Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ и Професионалната гимназия по икономика в Шумен, Езикова гимназия - Добрич, Средно училище „Никола Вапцаров“ в Айтос и студенти от Медицинския университет във Варна.
Организатори на форума са IPPOG (International particle physics outreach group), НАОП „Николай Коперник“, Физическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“, SEEIIST, София Тех парк и Отворени училища за отворено общество.
Това е поредният майсторски клас, който организира Варненската обсерватория през тази година. Както БТА писа, в началото на този месец се състоя обучение на ученички, посветено на Международния ден на жените в науката.