В община Търговище за година са отпуснати 38 безлихвени заема за 36 000 лева за решаване на жилищни проблеми на хора в риск от бедност

В община Търговище за година са отпуснати 38 безлихвени заема за 36 000 лева за решаване на жилищни проблеми на хора в риск от бедност. Това посочи в съобщение до медиите Невена Маджарова от Клуба на нестопанските организации в Търговище, които работят в партньорство с Фондация „Подслон за човечеството“ (Хабитат България). Парите са използвани основно за вътрешни ремонти, ремонт на покриви, изграждане или ремонт на санитарни възли и подобряване на енергийната ефективност, обясни тя. 
Устойчиви решения на жилищните проблеми на хора в риск от бедност се прилагат в Търговище наред с други шест региона в страната. Това се случва благодарение на Хабитат България, която работи от 2010 г. в общината и прилага модел за поетапно подобряване на жилищните условия чрез микрофинансиране и общностно подпомагане, уточни Маджарова.
През годините в община Търговище Хабитат България работи по няколко последователни програми, свързани с жилищните условия на уязвимите групи. Чрез микрофинансиране за ремонти в домовете на бенефициенти са инвестирани около 535 000 лева, което е подобрило условията на живот на близо 1150 семейства и 1500 деца. В обученията са се включили над 100 души, обясни Невена Маджарова.  
От много години Хабитат България работи за подпомагане на общности и предоставяне на подкрепа за жилищни подобрения на семейства в нужда. Проектът CODE HOUSING – общностно развитие и жилищна подкрепа за уязвими групи се състои от няколко компонента: предоставяне на микрофинансиране за жилищни подобрения; подобряване на уменията на потребителите за справяне с житейски ситуации; допълнително стимулиране на развитието и благоустройството на общностите, с които работим чрез финансиране на местни инициативи.
Програмата се изпълнява в шест региона на страната за период от две години в сътрудничество с местни нестопански организации, които познават добре семействата в нужда и работят с тях и по други социални направления – образование, ранно детско развитие, здравеопазване, изграждане на родителски капацитет, общностно подпомагане. Партньорски организации са „Клуб на Нестопанските организации в Търговище“, Народно читалище „Васил Левски 1965“ в Кюстендил, Местна активна група (М.А.Г.) - Ботевград, „Бизнес – център Бургас“, „Майчин център – Надежда“ в Сливен и Фондация „Бъдеще“ в Ракитово.
Както БТА съобщи, хиляди семейства в български села и градове живеят в жилища, които са в много лошо състояние и се нуждаят от спешно подобряване. Повечето от тези семейства изпитват и финансови затруднения, тъй като в много случаи са безработни, разчитат на сезонна заетост или са наети срещу много ниско заплащане.