Много от завършилите Кулинарния институт във Варна започват собствен бизнес, каза преподавател

Всички студенти, които завършват Кулинарния институт към Висшето училище по мениджмънт във Варна, се реализират на пазара на труда, голяма част от тях стартират и собствен бизнес. Това разказа за БТА ръководителят на катедра „Туризъм“ в университета доц. д-р Мая Иванова. Днес тя бе член на журито, което оценяваше продуктите на 20-е младежи, приключващи обучението си през тази година. Като част от дисциплината „Иновации и креативност в кулинарните изкуства“ те имаха задачата да създадат свои изделия и да разкажат как ще ги внедрят на пазара.
Ресторантьорската индустрия не е никак лесна, дори е жестока на моменти, посочи Иванова. По думите ѝ варненските възпитаници успяват, защото получават много добра подготовка и учат различни видове кухни, включително гурме. След това част от тях намират работа при шеф-готвачи, които ги издигат на още по-високо професионално ниво. Останалите отварят собствени ресторанти, сладкарници, фирми за кетъринг.
За нас е голяма гордост, че имаме всяка година поне по една реално реализирана идея на пазара от тези, които младежите представят на финалния си изпит, допълни Иванова. По думите ѝ трима студенти от завършващите през настоящата година вече са подготвили онлайн магазини, чрез които ще лансират продуктите си.
Нашата цел, като преподаватели, е те да успеят да съчетават всичко, което научават в университета - уменията за готвене със знанията по икономика и маркетинг, и да ги прилагат в практиката, допълни преподавателката. Тя разказа още, че проведените през последните години изпити показват, че младите кулинари имат нестандартни, дори екстравагантни идеи. Като цяло тенденцията е приготвените храни да следват интересите на новото поколение. „Храната е на хапчици, няма ги големите тежки отрупани блюда. Всичко е семпло, ефикасно и бързо, без излишно задълбаване върху традициите и подготовката“, посочи Иванова.