Жителите на Пирдоп няма да плащат по-високи местни данъци и такси тази година; общината се отваря и за туризма

Тази година Пирдоп няма да увеличава местните данъци и такси, каза в интервю за БТА кметът на общината Ангел Геров. Проектобюджетът на общината, който предстои да бъде гласуван от Общинския съвет, е с минимално увеличение спрямо миналогодишния и е в размер на около 17 млн. лева. Една от причините е, че за тази година има намаление на размера на парите, които държавата е предвидила за делегираните дейности.
Инфраструктурата 
Общината е кандидатствала по новата инвестиционна програма, заложена в държавния бюджет за тази година, с проект за рехабилитация на улици в с. Душанци. Той е на стойност 9,7 млн. лева и по него се предвижда да бъдат ремонтирани 27 улици в населеното място. Проектът надхвърля лимита за общината по инвестиционната програма за тази година, който е около 6 млн. лева, но кметът на Пирдоп изрази очакване останалата сума да се допълни от бюджета на програмата за догодина, проекти за който общината също има готовност да предложи. Очакванията са ремонтите на улиците в Душанци да започнат най-рано през април, защото преди това трябва да бъде подписано споразумение в Министерството на регионалното развитие и благоустройството за финансирането и да се получи съответният процент авансови средства. Началото на ефективните строителни дейности ще зависи и от това дали ще има обжалване на обществената поръчка, която вече общината е обявила, каза кметът на Пирдоп. Той напомни, че това може да забави процеса и с година и изрази опасение, че има евентуална възможност средствата по проекта да трябва да се връщат на държавата, ако има подобен казус. Като цяло Геров посочи, че новото предложение за инвестиционна програма, обезпечена чрез държавния бюджет, е полезна за общините, защото това дава на местната власт предвидимост и възможност за планиране на инвестиционните разходи във ВиК сектора и инфраструктурата.
По друг проект, който кметът на Пирдоп определи пред БТА по време на предизборната кампания за местните избори за приоритетен - осигуряването на финансиране за водохващането на с. Душанци, Геров съобщи, че се очаква заседание на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда, на което да бъде взето решение за отпускането на 2 млн. лева. По проекта се предвижда подмяна на остарелия довеждащ водопровод с полиетиленови тръби, с което окончателно ще се реши водният проблем за селото. 
Сметосъбирането
Заради високите цени за депонирането на отпадъци с избрания оператор, който отговаря освен за община Пирдоп и за още шест общини, договорът е бил разтрогнат, каза Геров. Обявена е нова обществено поръчка за дейността, но сред обсъжданите варианти от кметовете на седемте общини е тази дейност да се поеме от общинско предприятие с акционерно участие на всички общини от региона. Идеята предстои да бъде разгледана от представителите на засегнатите общини, уточни кметът на Пирдоп. Според него за общините най-работещото и най-евтиното решение е тази дейност да се извършва от общински дружества. Той напомни, че в този случай приходите ще остават в съответните населени места. До окончателното вземане на решението общините няма да имат проблем с отпадъците, защото по неотложност ще се направи избор по Закона за обществените поръчки на оператор, който да изпълнява дейността временно до намирането на окончателното решение, посочи Геров.
Община Пирдоп тази зима няма проблеми с почистването на улиците. Осигурени са достатъчно количества препарати за поддържането на пътната мрежа при зимни условия и за разчистването улиците, каза кметът на Пирдоп.
Социалната политика
В Пирдоп няма чакащи семейства за прием на децата им в детски градини, каза кметът на общината. Имаме четири сгради на детски градини и една свободна, която сега е затворена заради липсата на деца, допълни той. При необходимост тя може да бъде веднага отворена и да заработи. Проблемът обаче е, че няма деца, коментира Геров. Той определи като "стъкмистика" постоянно излизащите данни, че общината е в челото на класациите по най-висока средна заплата в страна, като по последни данни оповестени от Института за пазарна икономика тя достига до 2205 лв през 2021 г. Това нарежда общината на трето място по този показател след Челопеч (2930 лв.) и Козлодуй (2431 лв.), а Пирдоп изпреварва Столичната община, където средната заплата е била 2144 лв. Според кмета разчетите са направени само на база на заплатите в "Аурубис", където работят 800 човека не само от общината, но и от останалите седем общини в региона на Средногорието. Повечето частни фирми в община Пирдоп не могат да си позволят подобни заплати, посочи Геров и допълни, че това дава пряко отражение на демографската картина на общината.
Инвестиционните намерения
Засега в общината нови инвестиционни намерения няма, каза Геров. Той напомни, че продължава работата по проекта на "Аурубис" по строежа на нови фотоволтаични паркове и инвестиционната им програма за подмяна на оборудване. Външният за общината инвеститор в ритейл парка в Пирдоп има намерение да го разшири, допълни Геров.
Туризъм
Ние сме индустриален район и туризмът при нас не е толкова развит, каза кметът на Пирдоп. Той обаче съобщи, че амбициите на местната власт са свързани с промотирането на Пирдоп като туристическа дестинация. Възможности предлага язовирът в района на с. Душанци и обширна поляна, от която има прекрасен изглед към водното съоръжение. Сега тя е държавна собственост, но общината има намерения да предложи на Министерския съвет промяна на собствеността и тя да стане общинска. На терена може да се развие пространство за отдих с възможност за пикник излети, могат да се изградят беседки. За да са успешни плановете на общината за развитието на туризма в региона, е необходимо да се подобри довеждащата инфраструктура до язовира, посочи Геров. В момента в района има една къща за гости и малък хотел с бунгала, целта ни е да разширим възможностите за престой в района на язовира, допълни той.