Премиерата на документалния филм, посветен на археолога проф. Казимир Попконстантинов, се състоя във Велико Търново

Казимир Попконстантинов е световен изследовател, учен, откривател и феноменален човек, каза режисьорът Станимир Трифонов, автор на пълнометражния филм „Казимир“. Премиерата на филма се състоя в кино „Искра“ във Велико Търново. Заради големия интерес прожекциите бяха в два от киносалоните, препълнени и с правостоящи зрители. В знак на уважение към зрителите, протагонистът на лентата – проф. д-р на историческите науки Казимир Попконстантинов, също изгледа филма прав, а преди началото на прожекцията подчерта, че филмът е изповед, история и размишление.
„Колцина от нас могат да се похвалят с живота на Казимиров“, посочи режисьорът Станимир Трифонов. Лентата разказва за археолога със световна слава Казимир Попканстантинов, роден на 17 септември 1942 година, дете на свещеника поп Константин от село Гарван, чиито корени са от еленското село Пърчовци. Родът преминал през румънските земи и се установил  в Добруджа.
Обстоятелствата след 1944 година наредили живота на Казимир да учи в Софийската семинария и след това във Великотърновския университет. Тук искрата към миналото, археологията и епиграфията, запалват неговите преподаватели - историкът проф. Станчо Ваклинов и професорът по история на българския език Иван Гълъбов.
Следват проучвания на археологическия комплекс в Преслав, надписите в село Крепча, откритието на мощите на Св. Йоан Предтеча край Созопол.
На премиерата на филма присъстваха историци, филолози, преподаватели, приятели, негови студенти и колеги. Тук бяха и членовете на Инициативния комитет, който предлага проф. Казимир Попконстантинов за почетен гражданин на Велико Търново.
Режисьорът Станимир Трифонов е автор на множество пълнометражни документални филми за Кеворк Кеворкян, Радой Ралин, Ивайло Петров. От няколко години със съдействието на Община Велико Търново той участва в проект, който представя знакови имена от Велико Търново със световна известност.
Първият документален филм беше посветен на фолклориста и писател проф. Анчо Калоянов. През следващата година лентата разказа за живота на проф. Николай Даскалов. Сега главен герой е проф. Казимир Попконстантинов. „Човекът пред камера е като цвете, внимателно трябва да се разтворят цветовете, да видим всички тичинки, прашеца, кацналите пчели“, каза Трифонов и допълни, че бил пленен от една реплика на Казимир, който казал, че любимото му нещо били пчелите. Може би затова Казимир скромно живее със своето семейство във великотърновското село Пчелище, посочи режисьорът.