Законодателно предложение дава възможност националните карти на хората с увреждания да се признават на европейско ниво, каза евродепутатът Атидже Алиева-Вели

Законодателно предложение дава възможност националните карти на хората с увреждания да се признават на европейско ниво, разказа за БТА евродепутатът от "Обнови Европа" и член на Комисията по заетост и социални въпроси Атидже Алиева-Вели.
Говорим за директива за европейска карта за хората с увреждания и европейска карта за паркиране на хората с увреждания, посочи тя. Алиева-Вели добави, че Европейската комисия е обявила това законодателно предложение в началото на септември и вече януари месец има гласуван силен мандат за преговори от страна на Европейския парламент. За нас беше много важно преди края на този законодателен мандат да придвижим това досие и в Комисията по заетост и социални дейности го приехме миналата седмица с пълно мнозинство – 39 гласа „за“, без нито един „против“ и „въздържал се“, което е достатъчно показателно за важността на това законодателно предложение, каза още тя.
По същество какво представлява то – дава възможност националните карти на хората с увреждания да се признават на европейско ниво, поясни евродепутатът. Тя подчертава, че става въпрос само за ползването на преференции по отношение на услуги и по отношение на мобилност и транспорт, като безплатни билети, отстъпка от цената на билетите, посещение на културни мероприятия. Тук са изключени социалните права на хората с увреждания, тоест не касаят самия социален статус на увреждането, а касаят така наречените мобилни права, което ще даде равни възможности за свободно придвижване на хората с увреждания, добави Алиева-Вели.
Групата „Обнови Европа“ беше водеща в работата в Комисията по заетост и социални дейности и един от огромните успехи беше да разширим обхвата на тази карта, която в случаите на краткотрайно пребиваване и преместване на хората с увреждания до установяване на статуса им в държавата членка, в която са се преместили, да важат и социалните права, каза тя. Ще видим как ще текат преговорите, добави Алиева-Вели и отбеляза, че се говори за краткосрочност, не за дългосрочно преместване. Тук говорим за социални права, които да важат в рамките на до 60 дни, тоест времето, в което човекът с инвалидност би уредил правата си в държавата членка, в която отива, добави тя.
За нас в ЕП е много значимо законодателно предложение и ще направим всичко възможно преговорите по него да приключат възможно най-скоро и това да стане работеща система, заяви евродепутатът. Тя обясни, че националните карти, които вече са издадени на хората с увреждания, няма да бъдат заменяни, ще бъдат надграждани, докато с картите за паркиране е необходимо те да бъдат издавани отново от националните власти, за да може хората да ползват една карта, която да бъде общопризната във всички държави членки на ЕС.
В допълнение на това, Комисията предложи хората с увреждания, идващи от трети страни, да могат да се възползват от тези права, които вече са признати в страните, от които идват, отбеляза още тя. По думите ѝ тук обаче заради Договора за функциониране на ЕС, който урежда свободното придвижване на европейските граждани, има правна пречка това допълнително предложение да бъде включено към настоящето. Ще продължим да работим и по правата на хората с увреждания от трети страни, но работата ще бъде допълнителна и това предложение няма да бъде включено в настоящото предложение, което вече напредва във времето като законодателна процедура, обясни Алиева-Вели.
Тя поясни, че инициативата първо е изпробвана в осем държави членки и за съжаление България не е сред тях. По думите ѝ пилотният проект е показал достатъчно добри резултати и в момента със законодателната инициатива и с предложението за директива от страна на Комисията, обхватът се разширява във всички държави членки и приложението става задължително.
Тя отбеляза, че броят на хората с увреждания в Европейския съюз е сравнително голям и доста хора биха се възползвали от това общо европейско признаване на националните карти, които вече имат.
Инициативата е част от европейската стратегия и визия за хората с увреждания 2021 – 2030 година и това законодателно предложение е едно от най-силните в тази визия и стратегия, каза още Алиева-Вели. По думите ѝ то ще бъде последвано от много други в социалната сфера, но не е лесно да се стигне и да има такъв напредък по законодателно предложение в социалната сфера. Тя отбеляза, че социалната политика е национална компетентност и винаги трябва да се търси баланса между националната компетентност и споделената компетентност по отношение на предложенията. Но считам, че това ще бъде само в полза на хората с увреждания, които ще могат спокойно да се възползват от правата, които са придобили чрез националните си карти, заяви тя.