Имаше специалисти, които казваха, че това, което се случва с развитието на големите модели, трябва да се сравнява с технологичните революции, като откриването на електричеството, посочи премиерът. През последните месеци виждаме, че съревнованието, базирано на развитие на модели с изкуствен интелект, е много силно и динамично, каза още той.
Министър-председателят подчерта, че има и много страхове около тази технология, които най-вече са свързани с това ще губят ли хората част от своите работни места.
Намираме се на състезателната пътека. Какво ще бъде бъдещето на една държава, зависи колко добре ще усвои тези технологии и как ще ги приложи, смята Денков. Той припомни, че с бюджета на страната за настоящата година ще бъде подкрепено и развитието на изчислителен център, базиран на изкуствен интелект.
BgGPT е първият отворен изкуствен интелект на български език от последно поколение. Чатът ще бъде достъпен на 3 март на адрес www.bggpt.ai. Достъпът до него ще бъде безплатен за ученици, граждани, институции и организации.
В представянето на българския модел участваха министърът на образованието Галин Цоков, проф. Мартин Вечев, научен директор на INSAIT, и инж. Борислав Петров, изпълнителен директор на INSAIT. Официални гости на събитието бяха също проф. Георги Вълчев, ректор на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и представители от Chargé d'Affaires на Kонфедерация Швейцария в София.