Председателят на парламента Росен Желязков награди изявени дейци на българо-виетнамските отношения

На среща и прием днес, организирани от посолството на България в Ханой и Асоциацията за приятелство "Виетнам-България", председателят на Народното събрание (НС) Росен Желязков награди изявени дейци на българо-виетнамските отношения. Церемонията е част от програмата на визитата на българската парламентарна делегация, водена от председателя на НС, в Социалистическа република Виетнам.
Почетни грамоти за насърчаване на отношенията между двете страни получиха:
Генерал-лейтенант, доцент Ле Тху Ха, доктор по медицина. Дълги години тя работи в Централната военна болница №108 в Ханой, където достига до длъжността политически комисар. Тя участва активно в дейността на Асоциацията за приятелство „Виетнам-България“ почти 20 години, а от декември 2020 г. поема функцията на председател на регионалната й структура в Ханой. Понастоящем в ханойската структура членуват около 400 души.
Доцент Хоанг Тхай Лан е учила в Софийския университет, а от 1981 до 1984 г. е научен сътрудник и докторант в Института за космическите изследвания на БАН. Работи дълги години във Виетнамската академия за наука и технологии, където достига до длъжността директор на Атмосферната обсерватория на гр. Хошимин. 
Нгуиен Тхи Тханх Хъонг работи дълги години в Националната администрация по туризъм на Виетнам, където достига до длъжността заместник генерален директор. Председател е на Асоциацията за приятелство „Виетнам-България“, мандат 2018 – 2023 г.
Нгуиен Чъонг Шън е учил в България и се дипломирал като инженер-практик в областта на електромашиностроенето. Той  е дългогодишен спомоществовател на разнородни и мащабни културни и търговско-икономически мероприятия и събития, организирани през годините от Асоциацията за приятелство „Виетнам-България“ и Посолството на Република България във Виетнам. Подпомагал е български студенти, обучаващи се във Виетнам. Г-н Нгуиен Чъонг Шън има инвестиции в България.
 Та Куанг Канх е работил в химическата фабрика „Виетчи“. Активен член на Асоциацията за приятелство „Виетнам-България“, през 2011 г. участва в учредяването регионалната структура в гр. Винх Фук. 
Хоанг Ван Шанх, доктор на науките, дългогодишен директор на Университета за повишаване на квалификацията в гр. Хайфонг и партиен секретар. Участва активно в дейността на Асоциацията за приятелство „Виетнам-България“ повече от 20 години, дългогодишен член на постоянния комитет на Асоциацията, като през годините е заемал и председателската длъжност.
Преди да връчи грамотите, Росен Желязков отбеляза голямото внимание, с което е посрещната нашата делегация. Усеща се прекрасната енергия, която струи от срещите с виетнамските колеги, чувстваме сред приятели, сред хора, които сякаш познаваме, подчерта той. И припомни, че през 70-80-те години на миналия век повече от 35 хиляди граждани на Виетнам са живели, учили, работили у нас. Повече от 5000 виетнамци са завършили висшето си образование в България - това са посланиците на България във Виетнам и на Виетнам в България.  Топлината, с която бях посрещнат от възпитаници на вузове в България, е показателна, смята Росен Желязков..
По думите му България и Виетнам колкото и да са далеч, могат да споделят своите разбирания и познания за сходната си историческа съдба. Нашите народи са се борили за национално освобождение, за национално обединение, за развитие и благоденствие на обществата ни, обясни председателят на НС. И този път е бил труден, но е бил героичен. Имали сме възможността да споделяме общи исторически периоди, но дори, когато обществено-политическите ни развитие е по-различно, сме запазили разбирането и вниманието едни към други, защото нашите народи са научили уроците си, изтъкна Желязков. 
Днес и България и Виетнам са на пътя на ускореното икономическо развитие, търсят възстановяване на традиционни приятелства и партньорства, защото светът е по-различен, каза още той.  Според него тези визити имат за цел да покажат на нашите народи, че желаем да бъдем заедно по пътя на ускореното икономическо развитие, на приятелството, на развитието на технологиите и прогреса, както и да използваме потенциала, който имаме - България, като член на ЕС, а Виетнам на АСЕАН. Това са огромни възможности, няма никакви пречки да развиваме на друго ниво нашите двустранни отношения, подчерта Желязков. Предизвикателствата в съвременния свят са големи, но сме се научили да вървим по трудни пътища, има една стара мъдрост, която казва  - „гладките пътища са хлъзгави“ -  ние ще извървим нашите трудни пътища, но ще ги извървим заедно, заяви в края на речта си председателят на българския парламент. 
Той получи сувенир от Асоциацията за приятелство "Виетнам-България". Гостите бяха поздравени с песните „Моя страна, моя България“  и "Една българска роза", както и с изпълнения на виетнамски, от студенти, получили  образованието си у нас.