Днес над 20 самодейци от местното читалище „Добра надежда“ отново показаха стария обичай. Името „Иванови влачуги“ пресъздава сцена от народния фолклор, при която имениците и младите хора се „дърпат“ и не искат на Ивановден отново да се къпят със студена вода, но техните близки и роднини ги „влачат“ до чешмата, където в крайна сметка ритуалът винаги се осъществява, разказа за БТА кметът на населеното място Стефан Николов, който също беше сред участниците, облечен в традиционната за селото мъжка фолклорна носия.
Тук се вярва, че това своеобразно обредно измиване в студения януарски ден ще прогони злите сили, ще даде здраве и берекет, обясни той. По думите му през годините основният поминък на хората в Караисен е земеделието, овощарството и лозарството, затова за всички хора е било от съществено значение плодородните ниви да дават добра реколта и да не бъдат поразявани от природни бедствия.
След като всички участници в ритуала биват измити и на всеки бъде наречено да има това, от което се нуждае, най-вече здраве и потомство, всички се хващат на хоро пред чешмата, за да бъдат през цялата година заедно, посочи Николов. Заради своята уникалност, „Иванови влачуги“ е отличен със седем златни медала през 1986 година на събора на народното творчество в Копривщица.