На какво е готов човек, за да запази своя социален престиж и място в обществото, в безкомпромисната битка за себеутвърждаване и победа? И дали зад съвременния човек не стои често един необуздан примитив – едно диво животно, способно на унищожение, на човека-звяр и неговата хищническа сила – сила, придаваща смисъл на съществуването му. Това са част от темите в пиесата на сдружение „5х5“.
„В „Бик“ умишлено не е търсено фокусиране върху някаква светлина в тунела. Няма обрат, няма надежда, няма хоризонт – всичко се затяга и завинтва, а това определено може да има отблъскващ ефект. Що се отнася конкретно до неговата драматургична работа – не мисля, че има нещо, което лично мен ме отблъсква или дистанцира“, казва режисьорът Владислав Стоименов.
В спектакъла участват Александра Лашкова, Йордан Върбанов, Калоян Катинчаров, Петър Дочев.
„Според мен точно в тази пиеса думата съвест я няма, а ако я има, то тя би била пречка. Правилата на играта тук изначално елиминират всякакви етически норми. В животинския свят е важно да оцелееш – нищо друго няма значение, и това придава смисъл на съществуването. За мен персонажите в пиесата не си задават въпроса „Ама дали не го обидих?“ или „Дали не прекалих?“. Напротив, ако има кръв – добре. Всяко едно тяхно действие е целенасочено и целта му е обезоръжаване и елиминация. Някой трябва да кърви, казва единият от героите. Добросъвестните намерения и действия в пиесата биха донесли обратен ефект“, казва още режисьорът.
Сценографията в „Бик“ е на Ванина Цандева. Композитор е Явор Намлиев. Преводът е на Златна Костова.
Майк Бартлет е роден в Оксфорд през 1980 г. Пиесата му „Любовни договори" е поставена у нас под името „Договор 2019“ в „Театър 199“ (2019). Авторът е познат на българската публика и с друг свой скандален текст – „Петел“ (Младежки театър, 2018), удостоен през 2010 г. с наградата „Лорънс Оливиер“. Пет години по-късно драматургът получа същия приз за „King Charles III“.
Бартлет е завършил драматургия в университета в Лийдз. Освен за театъра, пише сценарии за киното и телевизията. Носител е на наградата на Гилдията на театралните критици за най-добър автор (2006), както и на Националната тв награда (2017) за сценария на сериала на Би Би Си 1 – „Доктор Фостър“.
Женен е за театралната режисьорка и писателка Клер Лизимур, която през 2015 г. поставя „Бик“, чието оригинално заглавие е Bull, и печели за това наградата „Лорънс Оливие“.
/ДД