Повод за коментара на Себайтин бе приключилият проект за подобряване състоянието на влажните зони. Той бе финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и държавния бюджет, като общата му стойност бе близо 2,3 милиона лева.
Сред целите на проекта, освен подобряване на цялостното състояние на езерата, бе и опазването на популацията на червеногушата гъска и осигуряване на оптимални условия за зимуването на пернатите.
В двете зони са изпълнени серия дейности, сред които косене на тръстиките в езерата и монтиране на рейки за измерване на водното ниво с отчитане на данните в реално време.
Една от основните задачи е да се подобри водният режим и да се ограничат сукцесионните процеси т.е. развитието на екосистемата в двете езера, обясни Себайтин. По думите целта е да се спрат процесите на заблатяване и увеличаване на гниещатата маса, което води до изчерпването на кислорода. Този проблем е разрешен чрез изграждане на връзка между всяко от езерата и Черно море, което осигурява опресняване на водата във водоемите благодарение на наличните извори. Много по-добър вариант е езерните води вместо да отиват в морето да се ползват за поливане, както е било преди години, посочи Себайтин и уточни, че за да стане това, е нужна корекция в плановете за управление на двете зони.