БТА припомня, че са задържани седем мъже на възраст от от 25 години до 61 години. Двама от тях са обвинени в ръководене на организираната престъпна група, а другите петима - за участие. Разкритата група е част от международен трансграничен канал за трафик на нелегални мигранти с направление от Турция и Гърция през България и Румъния към страни от Западна Европа.
"Групата има ясно изразена структура от ръководители и членове, които изпълняват определена престъпна дейност. На наша територия тя е локализирана в Плевен и Никопол, като ядрото й е от крайдунавския град. Касае се за трансгранична престъпна дейност", обясни окръжният прокурор на Плевен Владимир Николов.
Директорът на ГДБОП главен комисар Явор Серафимов подчерта, че това, което отличава разкритата престъпна група за трафик на мигранти, е че освен леки автомобили, кемпери и бусове, са използвани и лодки за превозване на мигрантите през река Дунав към Румъния. По думите му натоварването на миграционния натиск по границите на страната е намалял, сравнено с първите шест месеца на годината и България вече не е толкова лесна територия за преминаване от нелегални мигранти.
Гл. комисар Серафимов допълни, че трафикът на мигранти е започвал от страни като Сирия, Афганистан, Тунис. След това преминава през територията на Турция. Разкритата група е организирала трафика през България, но има данни, че е организирала трафик в Гърция и Турция. Каналите са били най-вече през българо-турската граница.
Наблюдаващият прокурор по делото Николай Пачевски каза, че първите данни за дейността на организираната престъпна група са от 2018 г. Извършена е много работа като събраните материали по делото са в 32 тома. Той обясни, че в трафика са въвличани малоимотни хора, привличани с обещания за изкарване на лесни пари. Те са трафикирани в Гърция, където са принуждавани да извършват превоз на мигранти. Има осъдени за такава дейност в Гърция и в Румъния.
На пресконференцията стана известно още, че между 1000 и 3000 евро е плащал един мигрант, за да бъде трафикиран нелегално. Цената за тази услуга е зависела от крайната точка, до която е искал да достигне.
"Прокуратурата на България и МВР в лицето на колегите от ГДБОП демонстрираха какво правоохранителните институции трябва да правят ежедневно, за да защитим нашия имидж, да пазим нашите граници и да постигнем външнополитическите приоритети на страната ни – приемане в Шенген и утвърждаване на държавата ни като сигурна и способна да отстоява не само националния интерес и сигурност, но и общоевропейските такива", коментира прокурор Николов.
Окръжна прокуратура е поискала налагане на най-тежките мерки за неотклонение – "задържане под стража". И в днешния ден продължават съдебните заседания по разглеждане на исканията за мерките.