На 18 постера са представени важни моменти от живота на ген. Скобелев, неговото семейство, пътя, който изминава от малко момче до генерал с акцент върху участието му в Руско-турската война и събитията около Плевен, съхранената памет за него в България и Русия.
Генерал Скобелев е човек, за когото много сме чували, човек със световна известност и голяма слава, герой от Плевенската епопея, от Руско-турската война (1877 – 1878 г.), но всъщност знаем малко за него, каза в интервю за БТА д-р Галин Димитров, главен уредник в Регионален военноисторически музей (РВИМ) в Плевен.
Един от интересните факти, свързани със Скобелев е, че когато се ражда на 17 септември 1843 г., в деня на Вяра, Надежда и Любов, дядо му - ген. Иван Никитич, участник в Бородинската битка, заповядва да се даде оръдеен залп от Петро-павловската крепост, на която той е командир. Така той възвестява раждането на своя внук. "Над люлката закачва своята златна шпага и това като че ли възвестява бъдещето на един герой какъвто всъщност Михаил Скобелев става", допълни д-р Димитров.
В изложбата са представени лични вещи, предмети, свързани с живота на ген. Скобелев, художествени и скулптурни произведения. Показана е папка за писма, украсена с гоблен, както и три албума, като единият е с дървени корици, включващи фотокопия на изображения на Михаил Скобелев.
За първи път се представят два гостуващи експоната, собственост на манастира "Възнесение Господне". Това са Евангелие и масивен гравиран кръст, които ген. Скобелев дарява за новострояща се след освободителната война църква в Ямбол.
"В последните години от своя живот Скобелев заема активна политическа позиция. Неговото верую е любов към отечеството, наука, свобода и славянство", каза още главният уредник.
За последно табло на изложбата е избрана една мисъл на ген. Скобелев, която влиза в дисхармония с целия му живот на професионален военен и участник в 70 сражения: "Аз не обичам войната….Прекалено много съм участвал в нея. Никаква победа не възнаграждава за изразходваните енергия, силите, богатствата и за човешките жертви".
"Всъщност това е може би посланието, ако преекспонираме в днешно време, че войната винаги носи разруха и човешки жертви", подчерта д-р Димитров.
Експозицията се съпътства от живописни платна и литографии, показани във фоайето на "Плевенска епопея 1877 г.". Те са част от художествената колекция на Регионалния военноисторически музей и показват различни епизоди от Руско-турската война (1877-1878 г.) и Плевенската епопея.
Изложбата може да бъде разгледана до края на февруари 2024 г.
Ген. Михаил Скобелев е потомствен военен, трето поколение генерал. Завършва пансион в Париж и Николаевската военна академия. Участник е в Полската кампания, във военните походи в Средна Азия, губернатор на Ферганска област. По време на Руско-турската война (1877-1878 г.) се отличава при форсирането на река Дунав, превземането на Ловеч, в щурмовете и блокадата на Плевен, в зимното преминаване на Стара планина, в боевете за Шейново и превземането на Одрин, като проявява забележителен военен талант и личен героизъм. Той е пръв военен губернатор на Плевен и един от създателите на българската армия след Освобождението. Скобелев е най-младият генерал в руската армия по време на Освободителната война – само на 34 г. Известен е с прозвището "Белия генерал". На 38 години ген. Скоблев притежава три степени на Георгиевския кръст – втора, трета и четвърта, златна сабя и две златни шпаги с надпис "За храброст", чин генерал от инфантерията.