Срещата е по повод 20-ата годишнина от създаването на ИСС. Доброто взаимодействие между гражданското общество и политическото представителство постигат качество на управленските решения и укрепване на демократичния процес, добави Донев.
Обща бе позицията, че съвременното европейско управление изисква ангажирането на гражданското общество и е от ключово значение за ефективността на предприеманите от правителствата политики и действия. Гълъб Донев изтъкна, че Икономическият и социален съвет в България има точно такава функция, заложена при самото му създаване: „България е първата страна от „новите“ страни членки в ЕС, която създаде свой Икономически и социален съвет със специален закон и без участието на държавата в него, като самото му създаване и съществуване променя политическата среда в България, социално-икономическите и индустриалните отношения, защото Съветът е платформа за постигане на съгласие между работодатели, синдикати и неправителствени организации с различни интереси“, посочи началникът на кабинета на държавния глава. Донев подчерта също така, че президентската институция многократно е възлагала на съвета изготвянето на становища и резолюции, в съответствие с разбирането за необходимостта от обмен на идеи и постигане на съгласие за посоката на социално-икономическото развитие на страната.
Икономическият и социален съвет нна Република България отбелязва утре 20 години от създаването си с тържествена пленарна сесия в Гранитната зала на Министерския съвет, съобщиха по-рано от съвета. Съветът е законово институционализирана форма на организираното гражданското общество за консултации по социални и икономически въпроси със законодателната, изпълнителната власт и президентската институция.