"За българските деца, да има детски градини в големите градове, да няма групи с 34 деца, защото образованието е възпитание, а не социална услуга! За българските ученици, да има училища само с едносменен режим на организация (предвидено в ЗПУО), с пари за ремонти отвъд 25 лв. за капиталови разходи, с пари за кабинети по науки и изкуства. С пари за помощник учители, които да гарантират добра обща и специална подкрепа за нашите деца! За младите учители, които, според НСИ до 34 години са половината от колегите си на 60 и повече години, и нека младите учители да започват със средна брутна работна заплата (СБРЗ) за страната, за да дойдат и останат в системата. Синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа" не приема този проект за бюджет!", се казва в писмото.
В него се съобщава, че "парите за образование в проектобюджета за 2024 са 8,571 милиарда лева, но те включват и 720 милиона европейски средства от Националния план за възстановяване и устойчивост, ако бъдат включени в този пазарлък. А без тях средствата за просвета възлизат на по-малко от 3,9 процента. Миналата година парите за образование бяха 4,1 процента (с европейското финансиране), а през 2022 - 4,4 процента. Вече и децата сякаш запомниха, че учителската заплата е 125 процента от средната брутна работна заплата за страната, с цел привличане на повече млади учители и на специалисти с високо равнище на професионална подготовка и квалификация във всички образователни институции. Но това е една спорна хипотеза, защото, за да се случи това, трябват още 200 милиона лева", заявяват от синдиката.
Според синдикалистите учителската заплата трябва да бъде увеличена с 15 процентс, за да се изпълни политическото обещание за 125 процента над СБРЗ. С парите в проекта, който беше отхвърлен в комисията по образование, се обричат българските учители на 105 процента над средната заплата, с което се нарушава многоповтаряното обещание за 125 процента.
За да се изпълни националният колективен трудов договор в сектора "Образование", който обхваща над 100 000 работещи в системата и е най-големият гарант за социална и политическа хармония в България, ни трябват още 250 милиона лева, при сега заложените 289,9 милиона лева, заявяват от синдиката "Образование" и информират, че категорично отхвърлят заложената промяна в чл. 94 от Закона за държавния бюджет и въвеждането на ново правило в прерогативите на общинските съвети. "Ние не приемаме стъпки към финансова централизация, която доказа своята несъстоятелност до голямата учителска стачка през 2007 г. Синдикатът "Образование" настоява за 15 процента увеличение на заплатите на работещите в целия отрасъл "Образование", а при увеличение по-ниско от 10 процента незабавно ще започне организация за законови протестни действия, се казва в писмото.